• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.75)
Yazar jack london
ademden önce - jack london
jack london, bu romanında çağının bilimsel verilerinden ve özellikle spencer, darwin ve huxley'den yararlanarak ilkel yaşamı ve insanın insan olma serüvenini acılı bir dille anlatır. ademden önce'de anlatılan olaylar öylesine canlı, öylesine etkilidir ki, okur zaman zaman kitabın akışına kendini iyice kaptırarak, insanoğlunun ilkel bir yaratık halinden insan haline dönüşümünü görür gibi olur. jack london bu yapıtıyla ulaştığı başarının farkında olduğu içindir ki coşkuyla açıklamıştı bunu: "gelmiş geçmiş en ilkel öykü budur."
  1. orijinal adı "before adam" olan ve evrimi konu alan jack london kitabıdır. çocukken gördüğü rüyaları ilk insanlardaki atalarından kalma tecrübeler ve korkular olduğunu anlatmaktadır. kitaptan aklımda kalan en belirgin kısım yüksek bir yerden düşme rüyasıyla teorisini savunmasıdır. bu rüyalarda hiçbir zaman düştüğümüzü görmeyiz çünkü yere düşenler ölür, biz yere düşmeyen ama sürekli yere düşmekten korkan atalarımızın torunlarıyız. bir solukta okunan diğerlerinden farklı bir jack london kitabı.
  2. adem'den önce, eğer tanrı tarafından insanlara yalnız bir değerlendirme kelimesi bahşedilmiş olsa, ''garip'' ile adlandırılabilecek kadar farklı bir kitap. bunu, jack london'ın gününün en az yirmi saatini okuyarak geçirdiği çağlarından sonra edindiği genel kültürü ile henüz daha doğmadan tanrı'dan armağan aldığı hayal gücünü mutlak bir dinginlikle birbirine karıştırıp üzerine de şaşmaz london betimlemeleri çaldığı kitabına bakarak pekala söyleyebilirdik, ancak o vakit london'ın tanrı'dan aldığı yaratıcılığı ile yine tanrı'nın oyununu bozmuş olduğu gerçeğini hayasızca görmezden gelmiş olurduk.
    o yüzden diyorum ki adem'den önce, yalnız 'garip' olmakla kalmayan; akıcı, farklı, renkli, şahane, olağanüstü, harikulade bir kitap!