• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
adı dilimin ucunda - pascal quignard
pascal quignard, yalnızca günümüz fransız edebiyatının değil, bir o kadar da dünya edebiyatının önde gelen yazarlarından. türk okurunun ve sinema meraklısının "dünyanın bütün sabahları" ile tanıdığı bu derin romancıdan yine bir akıcı bir roman...
"adı dilimin ucunda", esra özdoğan'ın kılı kırk yararak çevirdiği bu olağanüstü metin, anlatma sanatına yepyeni boyutlar katıyor. sarsıcı, tutkulu bir başyapıt.
 1. orijinal adı; ' le nom sur le bout de la langue ' olan kitap.

  ' bilinen ve çıkarılamayan sözcüğün getirdiği sıâ­kıntı, içimizde bir yerlerde unutulmuş insanlığın saldırganlaştığı bir deneyimdir. düşüncelerimizin rastlantısal yanının, kimliğimizin kırılgan doğasının, belleğimizin istemdışı cevheri ve tamamı dille işlenmiş dokusunun parmaklarıyla birbirlerine dokundukları bir deneyim.
  sınırlarımızla sonumuzun ilk kez birbirine karıştığı bir deneyim. insan diline özel
  bir eza. bir kez kazanılmış olanın karşısında duyulan eza.
  dilin ucundaki ad, dilin biz insanlar için bir refleks olmadığını hatırlatır. gözleri nasıl görüyorsa öyle konuşan hayvanlar olmadığımızı.
  bir sözcük yitip gidebiliyorsa, anlamı şudur: dil değiliz biz.
  dil yetisini edinmişsek eğer, anlamı şudur: bizi terk edip gidebilir. bu ayrılığa maruz kalmamızın anlamıysa, dile ait ne varsa dilimizin ucundan çekilebileceğidir. bunun anlamı da ahıra ya da cengel'e ya da çocukluk öncesine ya da ölüme geri
  dönebileceğimizdir. '