1. adile özcan ince (17 haziran 1930 - 11 aralık 1987) sinema ve tiyatro oyuncusu

  tiyatrocu bir aileden gelen adile naşit'in babası komedyen komik-i şehir naşit, annesi de türkiye ermenisi tiyatro oyuncusu amelya hanım'dır. ağabeyi selim naşit ve 1950'de evlendiği eşi ziya keskiner de tiyatro sanatçısıdır. adile naşit eşi ziya keskiner'in temmuz 1982'deki ölümünden sonra 16 eylül 1983 tarihinde cemal ince ile gizlice evlendi. sinema dünyasında, rıfat ilgaz'ın ünlü eseri hababam sınıfı'ndan uyarlanan filmlerdeki müstahdem hafize ana rolü ile olduğu kadar, münir özkul ile karşılıklı oynadığı filmlerdeki "anne" rolleriyle de ünlenen adile naşit 11 aralık 1987'de doğduğu şehir olan istanbul'da 57 yaşındayken bağırsak kanseri sonucu yaşamını yitirmiştir.

  oyunlarında ve sinema filmlerindeki anne tiplemesi, kendine has üslûbu ve kahkahası onu türk sinemasının unutulmaz isimleri arasına yerleştirmiştir. adile naşit canlandırdığı anne karakterleri nedeniyle 1985 yılında yılın annesi seçilmiştir.
 2. unutulmaz bir oyuncu. yeni nesil oyunculardan çok öykünenler var adile naşit'e. fena da değiller bazıları. ama ondaki olağanüstü samimiyet bence kimsede yok.
 3. mnb
 4. çocukken ablamın doğduğu günden bir gün önce öldüğünü duyduğumda epey şaşırmıştım. nasıl oldü ya? gülüyor hala televizyonda işte*
 5. çoğu gençte anne figürünü oluşturan, gülüşüne hayran bırakan güzel insan.

  86. doğum yıl dönümüymüş. her nerdeyse umarım yüzünden gülücük eksik olmuyordur.

  google'ın yaptığı sevimli doodle:
 6. tabi ki mümkün değil ama kendimi çok benzetirim yahu... en çok da sandalyeye/koltuğa oturunca yere değmeyen ayaklarımızı *

  nurlar için de uyusun annemiz.. herkesin annesiydi o, masal anlatan ninesi. ne kadar yüce gönüllü bir insan ki çocuğunu kaybetmenin acısını bütün çocuklara sarılarak bastırmış içinde.

  gülüşü, ağlaması, atışması.. her şeyi ile ne güzel bir kadındı o..