1. türkiye'de bir il. yanılmıyorsam önceleri malatya'nın ilçesi iken 60'larda il yapılmıştır. plaka kodu 02'dir.

  bunun dışında memleketimdir.*

  içerisinde, tut, isimli bir köy de barındırır.
 2. memleketimdir,

  gelişememiştir, 80'lerden önce solun kalesi sayılırdı şimdi ise yobaz doludur. kürtleri islamlaştırma politikasının tuttuğu şehirlerdendir. kürt alevi köylerini ziyaret edip; edep, erkan, yol öğrenmek hala mümkündür.

  memleketimdir, uzaktan izlerim.
 3. tütünün başkentidir. bilhassa çelikhan ilçesinden harika tütünler çıkar. ben malatyalıyım ve adıyamanlı çok sağlam arkadaşlarım oldu. daha hiç gidip o şehri göremedim ama insanlarının iyi kalpli olduklarını bilirim.
 4. türkiye'nin 02 plaka kodlu ilidir. güneydoğu anadolu bölgesi'nin orta fırat bölümünde yer alan adıyaman ilinin toprakları, kuzeyde doğu anadoluya batıda da akdeniz bölgesi'ne dek uzanır. doğusunda ve güneyinde akan fırat nehri, ilin diyarbakır ve şanlıurfa illeriyle sınırını çizer. geçilmesi güç, savunulması kolay bir arazi olduğu için tarih boyunca yerleşim yeri olarak tercih edilen adıyaman, çeşit çeşit üzümleri, nitelikli tütünü ve nemrut dağı'ndaki kommegene krallığı'nın tapınak kalıntıları olan büyük tanrı-başı heykelleri ile ünlüdür. merkez ilçe adıyaman, çelikhan, kâhta, gölbaşı, besni, gerger, samsat ilçeleridir.

  toroslar'ın güneydoğu uzantıları içerisinde bulunan il toprakları, genel olarak dağlık ve yaylalıktır. malatya dağları adı verilen güneydoğu torosların batı uzantıları ilin kuzey kesimini kaplar. kuzeye gidildikçe yüksekliği artan malatya dağları'nın birçok doruğu iki bin metreyi aşar. 2.550 metreye erişen doruğuyla akdağ, bu dağların en yüksek olanıdır. 2.150 metre yükseklikteki nemrut dağı'nın doruğundan bakınca, yalnızca adıyaman değil, şanlıurfa ve diyarbakır toprakları da görülebilir. bu dağların eteklerindeki çayırlıklar, hayvan otlatmaya elverişlidir.

  il topraklarının yaklaşık üçte birini oluşturan güney kesimi engebeli bir yapıdadır. adıyaman'ın en önemli yerleşim yerleri buralarda yoğunlaşmıştır. ilin en önemli ovaları kâhta ve adıyaman ovalarıdır.

  il sınırlarındaki akarsuların çoğunluğu fırat nehri'ne katılır. adıyaman ilinde dört küçük göl vardır. gölbaşı gölleri olarak adlandırılan gölbaşı, azaplı ve inekli, toroslar üzerinde oluşmuş kaya gölleridir. yağışlı havalarda taşarak birleşen bu göllerde bol balık bulunur. kâhta çayı'nın doğduğu abdülharap gölü ise ulaşılması güç olan dağlık ve ormanlarla kaplı bir arazi içerisindedir.

  adıyaman'da genel olarak bütün güneydoğu anadoluda hâkim olan bozkır iklimi görülür. bununla birlikte, yüzey şekillerinde görülen iki ayrı bölge özelliği ilin iklimine de yansımıştır. kuzeydeki dağlık kesimde yükselti sebebiyle daha soğuk bir iklim vardır.

  ilin en önemli sanayi kuruluşu çimento fabrikasıdır. bunun yanında, adıyaman'da sümerbank'ın pamuklu dokuma fabrikası, türkiye süt endüstrisi kuruluşu'nun peynir ve tereyağı fabrikaları, türkiye et ve balık kurumu'nun da soğuk hava depoları vardır. bildiğim kadarıyla buralardan marketlerdekinden daha ucuza ürün satın alınabilmekte.

  adıyaman ilinde bakır ve krom madenlerinin yanı sıra, 1958 yılından beri il merkezi yakınlarındaki toybelen'den çıkarılan bir petrol kuyusu vardır.