1. babası gibi uzun, ancak daha nazik ve hayalperest olarak anlatılır aenys. doğumundan sonra bir süre boyunca ağlamayı hiç kesmediği ve sadece annesinden süt içtiği için birçok dedikodunun fitilini istemeden ateşlemiştir. babasının gücünü almadığı için insanlar, annesi rhaenys'in, aegon'ı aldattığını düşünmüşlerdir. işte bu yüzden annesi öldükten sonra üç yaşındaki, zayıf ve sürekli hastalıklı dolaşan aenys'in çok fazla yaşayacağı düşünülmez. ancak ejderhası quicksilver ile vakit geçirmeye başladıktan sonra büyümeye ve güçlenmeye başlaması hem bu düşünceleri, hem de dedikoduları susturur.

  babası ölene kadar kral'ın şehrinde onunla yaşamıştır. kurulan kral'ın muhafızları birliği ile kılıç talimleri yapsa da, aenys'de kardeşi maegor'un gücü yoktur. annesi gibi eğlenceye ve sanata karşı kendini daha yakın hissetmiştir. kararsız doğası, yaptığı işlerle ilgili onay bekleme dürtüsü oluşturmuştur kendinde. işte belki de bu yüzden alyssa valeryon ile siyasi bir evlilik yaparak üçü kız, üçü erkek altı çocuğa sahip olur. babasının ölüm haberiyle beraber de fetihten 37 yıl sonra tahta çıkar ve başına babasının taktığı yakut kakmalı valyria çeliğinden taç yerine, kendisi için yapılan şatafatlı altın tacını takar.

  saltanatı çoğunlukla isyanlarla geçmiştir aenys'in. karar verme konusunda zayıf kalışı birçok lordun isyan etmesine sebep olmuştur. ancak destekçileri ve konseyi ile beraber bu isyanları teker teker bastırmış, bir de üstüne isyanlar sonucu kral eli alyn stokeworth öldüğü için kardeşi maegor'u bu göreve getirmiştir. nitekim maegor'un ikinci bir eş daha almak istemesi ve aenys'in buna müsaade etmesi ile beraber, maegor'un ilk karısının amcası olan yüce septon'u ve yedi inancının takipçilerini kızdırır. aenys bu duruma çözüm olarak kardeşini sürmek zorunda kalsa da oğlu aegon ile kızı rhaena'yı evlendirmek istemesi yedi inancının takipçilerini yeniden kızdırır. bir zamanlar kendisine sevgiyle bakan dindar lordların da öfkesini üstüne çekmiştir. maegor sürgünde olduğu için yerine kral eli olarak görev yapan septon murmison'un bu evliliği gerçekleştirmesi üzerine yedi inancından atılması ve sokakta halk tarafından parçalanması ile beraber inanç ayaklanması başlar.

  ayaklanma üzerine aenys ve ailesi şehirden ayrılarak ejderhakayası'na, dul kraliçe visenya'nın yanına giderler. visenya onları himayesi altına alarak krala danışmanlık yapar. bu süreçte kendisine ejderhası ile isyancılara ateş ve kan ile cevap vermesini ister ancak kararsızlık içindeki aenys hastalanır. visenya acımasız biri olarak bilindiği için yeğenine bu kadar ilgili davranması, kral öldüğünde soru işaretlerini de beraberinde getirecektir.

  beş yıllık iktidarından sonra ejderhakayası'nda kimine göre stresten, kimine göre de visenya'nın kendi oğlunu tahta geçirme isteğinden dolayı ölen aenys, arkasında varis olarak en büyük oğlu aegon'ı bırakmıştır.

  notlar

  - (bkz: house targaryen)