1. genelde ben beceremem affetmeyi. beni kıran, üzen, canımı yakan kişileri affetmek benim için çok zor olan bir şey. kin tutmak değil ama bu bence farklı bir şey. affetmek herkes beceremez diyorlar haklılar sanırım. affetmek unutmak demektir, ben hiçbir şeyi unutmak istemiyorum.
 2. hayatta bir insana bahşedilmiş en büyük erdemin eyleme dökülmüş halidir.
 3. her şeyi affet hiçbir şeyi unutma.
 4. affedilmeye konu olan yaşanmışlıklar hatırlanmamak üzere hafızalardan silinirse anlam kazanan eylem.zira affetmek genelde bir çözümden çok zaman kazanmak olarak iş görüyor.ilişkilerinizin bozulduğu canlıyla eskiye dönmek için af yeter koşul değil, yenilen haltların da hasır altı edilmesi hatta süpürülmesi şart.
 5. can yücel ne güzel demiş:
  'bilmelisin ki …
  bazen başkalarını affetmek yetmiyor.
  bazen insanın kendisini affedebilmesi gerekiyor'
 6. kendini sigortalamaktır.
 7. ders no 1: başkası, ferdiyet, ayırmak
  ders no 2: affetmek, gaddarlık
  başkası yoksa insan neden kendini affedemez? başkası yoksa insan neden kendini sevemez? başkası yoksa insan neden savaşır?
  barış, sev, affet.
 8. bağışlamak olarak da kullanılan kelime.
  tüm inanç sistemleri, kutsal kitaplar, mistik öğretiler, insan denen canlının doğasına ne kadar da ters olsa bağışlayıcı olmayı öğütlüyor. buna uyan insan sayısı çok az. bağışlamak büyük emek ve uğraş istiyor. üstelik insan doğası kin ve intikam almaya meyilliyken, bunu ne kadarımız başarıyor?

  "ben nazi jozeph mengele’yi çoktan bağışladım" der eva mozes kor. eva mozes ve ikiz kardeşi, nazi doktor mengelenin auschwitz toplama kampında denekleri olmuş ve eva canlı olarak kurtulmayı başarmıştır.

  cani doktor, rengini beğenmeyince, gözlerine mavi boya şırınga etmiş, , bedenlerindeki tüm kanı boşaltıp ölüm sınırına geldiklerinde geri vermiş. gece boyunca çırılçıplak buz kalıpları üstünde yatırmış. tırnaklarını söküp, kemiklerini kırdıktan sonra yeniden kaynatmak için uğraşmış. ve canice bir çok deney daha. bunlardan canlı kurtulan eva mozes aradan geçen uzun yıllardan sonra mengele’yi bağışladığını söylüyor, çünki diyor

  "ben mengele’yi, bir katili bağışladım, bunu yapmasaydım, bu kinle, bu duyguyla yaşayamazdım. yaşamak için bağışladım. onu tarih yargılasın!"

  her nedense en küçücük bir hatayı büyütmek, tepki ve düşmanlığımızı, kin duygumuzu sürdürmek için elimizden geleni yapıyoruz. kinimiz, öfkemiz, sinirimiz büyüdükce hepsi kemirgen fareler gibi beynimizi, düşünce sistemimizi kemiriyor ve affetmediğimiz insanlar daha çok beynimizde var oluyor.

  küçük ya da büyük hataları affetmek evet erdemdir, duruştur kolay değildir tam tersine çok zordur. "bu seni affettim ayy gel canım ciğerim " anlamnda değildir." seni afettim çünkü artık senin için, kin ve nefret dahil kötü duygular beslemeyecek kadar yoksun. seni affettim çünkü ruhumu kemirgen farelerden kurtardım. affettim seni artık vijdanın yargılasın ben ruhumu özgür kıldım, seni kendi hapishanene ve oradaki kemirgenlere bıraktım. beni saran kin ve öfke duygularımın beni esir almaması, ruh ve fiziksel sağlığımı bozmaması için seni affettim" demektir.

  afetmenin ruhsal ve fiziksel yararları üzerine araştırmalar yapılıyor psikiyatrlar, sosyologlar bu konu üzerinde yıllardır çalışıyorlar. kendi araştırmasını yapan harvard üniversitesi’nden psikiyatrist dr. edward m. hallowell "eğer yaşamınız boyunca intikam peşinde koşarsanız, iki mezar kazmanız gerekir." der.

  araştırmacılar, doktorlar evet affedin diyor ama sanırım en güzelini eva mozes kor söylüyor.
  "yaşamak için bağışladım"
 9. tanrının bile affetmeyeceği şeyler varken, insanın her şeyi affedebilirim demesi abesle iştigal.
  saçmalamayın.
  suç işleyen cezasını -karşılığını- görecek.
  iznim olmadan evime giren cezasını çekecek.
  izni olmadan bir kadına hallenen cezasını çekecek.
  izni olmadan alan hırsız cezasını çekecek.
  affetmek negatif olumlamadır. suç işleyene göre değişir. şartları olur. örneğin bir daha suç işlememsi gibi. şartlı salıverilme gibi bir şey hiç duymadımız mı?
  affetmeyin. içinizden bağışlayacağınız tutmasın. cezasını verin ve rehabilite edin. ki bir daha yapmasın.
 10. affediliyor affedilmesine de unutulmuyor ve acısı geçmiyor. hiçbir şey de eskisi gibi olamıyor. çok sevmekten üstü örtülüyor sadece.