aft


 1. en çok ağızda beliren etrafı pembe ortası beyaz yaralardır. beslenmeyi ciddi anlamda engellemekle birlikte müthiş acı verirler. ortalama 10 gün içerisinde iyileşebilirler. damakta, iç yanakta, dudak içlerinde görülebilirler. b12eksikliği, bağışıklık sistemi aksaklıkları, sigara kullanımı ve stres sebepli olabilir.
  tekrar eden aft oluşumu behçet hastalığı'nın belirtisi olabilir.
  çeşitli gargaralar ağrıyı azaltmakta etkilidir.
  karbonat su karışımıyla ağzı çalkalamak işe yarayabilir.
  dut şurubu içmek ise ağız içi yaralarda kullanılan işe yarar bir yöntemdir.
  bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla immuzinc adlı ilaç içilmeye başlanabilir.
  ağzında aft bulunan kişiler ekşi, tuzlu, aşırı baharatlı yiyeceklerden kaçınmalıdır.
 2. behçet ve inflamatuar bağırsak hastalıklarının başı çektiği pek çok hastalıkta aft görülebilir. bir hastalığa bağlı olmadan da görülebilir tabii ki. aft şikayetleri olan kişilerde behçet'e mutlaka bakarlar ama.
 3. geçtiğimiz kış birkaç gün kendisinden muzdarip oldum. bunu duyan babam cengaver gibi atıldı ortaya, yavrum ben sana bir karadut şurubu getiricem, yüzde yüz orijinal, içeceksin hiçbir şeyin kalmayacak, dedi. bir gün içinde şurup geldi, içtim, sahiden geçti. minnettar kaldım babama tabii hemen teşekkür ettim, konu kapandı sanıyorum. o aftın çıktığı güne lanet olsun, şurup biraz pahalıymış, her gün içirdi babam eliyle. dibini gördüm şişenin, hiçbirimiz ölmedik. ama ağzımda bir daha aft çıkarsa ve babam duyarsa ne yapacağımı şimdiden düşünüyorum.. allah başka dert vermesin demeyin, şurubu bir kez tatsaydınız anlardınız..