1. önce evimizin karşısındaki parktaki tüm ağaçları kestiler. arayıp sorduğumda rutin işlem olduğunu ağacın daha iyi büyümesi için gerekli olduğunu söylediler. ağaç budama konusunda doktoram olmamasına rağmen bu şekilde bi ağaç budama olmadığını biliyordum. çünkü ağacın sadece gövdesi kalmıştı. 20 senelik 30 senelik ağaçların tüm dalları kesilmiş sadece 2-3 metrelik gövdesi kalmıştı. 2 metrelik kürdan gibi duruyorlardı resmen. sokaktan geçen insana sorsan "belediyemiz çalışıyor maşallah" diyecek. ama ağacın sünnet edilmek yerine hadım edildiğini bilmez.

  geçen hafta ise okulumuzun ağaçları kesildi. aynı işlem uygulandı. koskoca ağaçlar yerini kürdanlara bırakmıştı. ağaçları budayanlar(!) ise belediyenin eğitimli elemanlarıydı. hani öyle köşe başındaki marangozu getirtip ağaçları kestirmediler. bildiğiniz sözde eğitimli adamlar gelip ağaçları kesti ve gitti. ben okulda ağaçlar yerine karşı binadaki çanak anteni görüyorum.

  okul temsilcilerine durumu ilettik kendileride yetkililerle konuşmuşlar. okul temsilcisinin yazısının virgülüne bile dokunmadan alt tarafa yazıyorum.

  !---- spoiler ----!

  merhabalar arkadaşlar, üniversitemizde gerçekleşen ağaç budanması ile ilgili gerekli kişilerle görüşme sağladım ve yapılan işleme dair güzel bilgiler edindim. ağaç budama işlemi istanbul büyükşehir belediyesi tarafından planlı bir şekilde gerçekleştirilen ve tamamen yürütülmesi ibb'ye bağlı olan bir işlem. budanma yöntemine gelince ağaçların ana gövdesinin yeterli beslenebilmesi ve genç kalması için yapılan budanma yöntemi imiş. yaklaşık 3 sezonda yeniden yanlardan dallar uzayıp yeşillenecek tam manasıyla. tamamen ağaçların uzun ömürlü kalması için eğitimli kişilerce yapılan bir işlem. hassasiyetiniz için teşekkürlerimi sunuyorum.

  !---- spoiler ----!

  internette biraz araştırdım. bu geçmişte de yapılmış. ne diyeceksin ki. sanırım insanoğlu beton yığınına aşık.