1. yürüyebilen ve konuşabilen ağaçların ırkı olan ent lideridir. diğer meşe, gürgen, kayın gibi kadim ağaçları koruyan çobandır. son derece sabırlı ve ağır hareket eden ağaçsakal, diğer ağaçlara göre çok tezcanlı bulunur.

    şimdi bu ağaçsakal beton/çimento inşaat düşmanıdır. orta dünya gibi her yanından yeşillik fışkıran bir arazide bile sürekli ağaçların görmezden gelindiğini söyleyerek mesnetsiz suçlamalarda bulunur. ağaçları görmezden gelmek istemeyen ve ormanları ziyaret edenleri bir çok süpriz beklediği aşikârdır. efendim dev örümcekler mi istersiniz, zehirli mantarlar mı istersiniz, hobbit yiyen ve konuşan ağaçlar mı (bkz: tom bombadil) .. bunların bulunduğu yere insan tabii ki adımını atmaz ve ağaçları görmezden gelir.

    ağaçsakal, fangorn isimli büyülü ormanın lideridir. bu orman isengard’a komşudur ve bu kule ağaçsakal’ı çileden çıkartmaktadır. orklar için “baltalarla ateşlerle geldiler, hiç acımadılar” gibi sağlıklı argümanları bulunmayan bir takım iddialarda bulunmuştur. halbuki orklar tamamen zirai amaçlı bir kaç ağaç kesmişlerdi hepsi bu. (gören de youreads hatıra ormanına daldılar sanacak)
    neyse efendim, bu ağaçsakal ve şürekası isengard’a uyuz olduklarından saldırırlar, önüne geleni yıkar geçirirler. koskocaman bir baraj vardı orada, onu da yıkarlar tüm sular sağa sola yayılır her şey ziyan zebil olur. böyle de gözüdönmüş bir ırktır.

    son olarak tanım: yürüyen ağaç mı olur ya....