agatha christie

Kimdir?

agatha christie dünyanın en tanınmış polisiye romanları yazarıdır. eserleri 45 dile çevrilmiş olan yazarın kitap satışları milyarları bulmuştur. kutsal kitaplar (kuran ve incil) ile shakespeare'dan sonra en çok satan yazardır.  agatha miller, ingiltere'nin torquay şehrinde 15 eylül 1890'da doğdu. 1914 yılında kraliyet hava kuvvetleri'nden archibald christie ile evlendi. 1928 yılında boşanan çiftin rosalind adında bir kızları var. christie, yarım yüzyıla aşkın süren yazarlık hayatında, 79 roman ve kısa hikâyelerden oluşan kitap yazdı. ayrıca 25 kasım 1952'de londra'da perdelerini açan ve bugüne kadarki en uzun süreyle oynanan tiyatro eseri olan fare kapanı'nın da yer aldığı bir düzineden fazla oyuna imza attı. christie'nin 1920'de yayınlanan ilk kitabı "the mysterious affair style" (ölüm sessiz geldi), aynı zamanda meşhur kahramanı belçikalı dedektif hercule poirot'nun da yer aldığı ilk eseridir. yazın dünyasının bilinen en ünlü karakterlerinden biri olan hercule poirot'yu yaratan christie, bu kahramanını 33 romanı ve birçok kısa hikâyesinde kullandı. bir diğer kahramanı ise kadın karakter miss jane marple'dır. miss marple'ı 1930 yılında yazdığı "the murder at the vicarage" (ölüm çığlığı) adlı romanıyla okurlarına tanıttı. her iki kahramanın da serüvenleri televizyon dizisi ve film oldu. 1974'de "doğu ekspresinde cinayet", 1957'de "witness for the prosecution" (beklenmeyen şahit), 1978'de "nil'de ölüm" en başarılı olan filmlerindendir.  agatha christie ayrıca mary westmacott takma adıyla altı adet duygusal roman da yazdı. aynı zamanda ikinci eşi sir max mallowanile katıldığı arkeolojik kazılarla ilgili kitapları da vardır. 1971 yılında ingiltere'nin en yüksek onur unvanı olan "britanya imparatorluğu kadın komutanı" nişanını aldı. agatha christie 12 ocak 1976'da hayata gözlerini kapadı. 

 1. gizemin ve polisiyenin tanrıçası.
 2. polise romanların kraliçesi aynı zamanda en sevdiğim yazarlardan biridir. eserlerinin büyük kısmında katil açıklanırken sağlam şoklar yaşayabilirsiniz. eğer yazarla henüz tanışmadıysanız öykü kitaplarından başlamanızı tavsiye etmem onun yerine en beğendim bir kaç kitabını önerebilirim.
  çarpık evdeki cesetler
  ölüm diken üstünde
  3 perdelik cinayet
  cinayet alfabesi
  cinayet ilanı
  porsuk ağacı cinayeti
  ve ayna kırıldı
 3. sherlock holmes'ten sonra ısınamayacağım önyargısıyla tanıştığım karakterleri yaratan yazar. 30 kitabının ardından poirot öldüğünde (!---- spoiler ----!

  (bkz: ve perde indi - agatha christie)

  !---- spoiler ----!, kendimce yasımı tutmama sebep olmuştu. miss marple ve şimdi adını hatırlamadığım çifti barındıran kitaplar da türünde iyi sayılabilecek olsa da,gri beyin hücrelerinin yeri ayrıdır. mary westmacott rumuzuyla yazdığı aşk romanlarındaki akıcılık ve üslup ise malesef benzer etkiyi bende yaratamamıştı,bence bu eserleri iyi ki rumuzla yazmış.
 4. çocukluğumun kahramanı. stephen king de oldukça popülerdi ama ben agatha christiciydim. (bkz: nothing else metallicası) haftasonu bir nostalji yapıp kitaplarından filmleri var mıdır diye bakındım. nil'de ölüm-agatha christie güzel tercih diye düşündüm. film yapımcıları çok başarılı, nil nehri ile mısır'ı da tanıtmış oldular. mısır turu yapmış kadar oldum. benim için sürpriz ise ilk defa bir cinayeti çözümleyebildim. çocukken şaşırırdık. yaş ilerleyince kurtlaşma başlıyor demekki.
 5. edebiyat dunyasinda bir donem o kadar populer olmus ki onun adini kullanarak polisiye hikayeler yayinlanmis. suan piyasada bulunan agatha christie kitaplarindan bazilarinin ona ait olmadigi soyleniyor. ne kadar dogrudur bilinmez ama kullandigi uslup ve olay dongusu taklit edilemeyecek bir tarz degil. karakterleri ve mekani degistirerek benzer hikayeler yazilabilir.

  kitaplarini cok severdim elime gecerse okurum tekrarda. lise donemlerimde bana okumayi sevdiren yazardir.
 6. cenk durmazel'in "asansöre binerdi cinayet olurdu, teyzesine giderdi cinayet olurdu, uğursuz kadın" olarak tanımladığı insan.