1. tabiri caizse bu oyunun hastasıyım. daha güzel bir strateji oyunu olmadığından mı, çocukluktan gelen bir alışkanlıktan mı yoksa türkçe konuşan karakterlerden dolayı mı bilmiyorum. üçüncüsü çıkalı 10 yıldan çok oldu. dördüncüsü çıksa ne güzel oynardık. ben umudu kesip online oynayacaktım ki o da kapanmış.
 2. -emrin?
  -yaparım.

  hala telefonlardaki versiyonunu beklediğim efsanevi strateji oyunu.
 3. strateji oyunu denilince akla gelendir. bu oyundan önce de bu tarz oyunlar vardı, ancak hiçbiri bu oyuna yaklaşamıyordu. bu oyundan sonra çıkan oyunların temelinde de age of empires vardır.

  internet kafede arkadaşlarla oturup saatlerce oynanandır
 4. *

  tarih bazlı gerçek zamanlı strateji oyunu olan age of empires 1997 yılında microsoft tarafından piyasaya sunulmuştur. oyunda amaç; toplayıcı-avcı döneminden demir çağına kadar olan sürede bir uygarlık ortaya çıkarmak ve üretimi karşılığında binalar ve silahlar elde etmektir. üretimden kasıt da yerel kaynakların toplanmasıdır; odun, altın, balık vb. zamanla bu kaynaklar tükenecek olduklarından bunların yerinde ve verimli kullanılması gerekecektir.

  bir tür sid meier's civilization ile world of warcraft arası bir oyun olduğunu söylemek umarım yanlış olmaz. oyunun genişleme paketleri (expansion pack) ile tüm versiyonları şu şekildedir:

  age of empires (1997)
  age of empires: the rise of rome (1998)
  age of empires ii: the age of kings (1999)
  age of empires ii: the conquerors (2000)
  age of mythology (2002)
  age of mythology: the titans (2003)
  age of empires iii (2005)
  age of empires iii: the war chiefs (2006)
  age of empires iii: the asian dynasties (2007)
  age of empires online (2011)
  age of empires ii hd (2013)
  age of empires ii: forgotten (2013)
  age of mythology: extended edition (2014)
  age of empires: castle siege (2014)
 5. neredeyse çeyrek asrı devirecek olan, yılların bir türlü eskitemediği strateji oyunu.

  bu oyunun rafa kalkmasının tek yolu oyuncularının evlenip çoluk çocuğa karışmasıdır.
 6. microsoft'un belki de en başarılı oyunudur.

  oynarken çoğunlukla ekonomik gelişmeye ağırlık verdiğimden, genelde ben kışla dahi kurmadan arkadaşların onlarca askeriyle surlarıma dayandığı, uzun çekişmelere sahne olmuş oyundur aynı zamanda...
 7. türk janissarylerin allah allah nidalarıyla taarruza geçtiği efsane oyun.
  kappa
 8. çoklu oyunda osmanlıyı seçmenin ayıp olduğu oyun. arkadaş o yeniçeri nedir ya? ok atar, kılıç çeker, tüfekle vurur. bana 200 yeniçeri 2 tane de şahi top verin size taş üstünde taş bırakmayayım. efsanedir demiş miydim?efsanedir.
 9. oynamayı öğretecek olan varsa hep beraber oynayalım dediğim oyundur. toplaşıp 8 kişi özel haritalarda kapışalım. yalnız rush yok.
 10. an itibariyle steam'de satılan age of empires ii: hd edition'a gelen ek paketlerle birlikte, 2016 yılında bile güncelliğini korumayı başaran seri.

  elbette çağa ayak uydurma adına microsoft, aoe'nin mobil oyununu da çıkardı. ancak yer mi anadolu çocuğu?*

  edit: imla.