1. ağlamayı keser, durumu eşitler. saçma bir nesne ise kafanıza fırlatma riski var. çocuğa ne yapıyorum ben yahu hissini de verebilir. sosyal deney aslında, deneyip tepkileri not etmek lazım.
  abi
 2. çocuğun ağlamasını durdurmak için yapılıyorsa teoride işe yarayabilir, mantıklıdır.

  hüngür hüngür ağlayan çocuğun eline hayatında ilk defa gördüğü bir obje verirsek tepkisi muhtemelen "bu ney ki niye verdi bana bunu şimdi" olacaktır. önce nesnenin işlevini anlamaya çalışır, sonra da şu anda neden gerekli olduğunu. gözler bir nesneye bir nesneyi veren kişiye bakar, anlamlandırmaya çalışır. o arada da ağlamayı unutur.

  tanıdığım tüm çocuklar üzerinde deneyip sonuçları buraya editleyeceğim (swh).
 3. yanlıştır. çocuğun sıkıntısı arka plana atılmamalıdır. hatalıysa hatalı olduğu söylenmeli ya da hata kimdeyse özür dilemelidir. yoksa her suçu başkasında bilen veya sıkıntıyla ilgilenmediğinde yok olacağına inanan ideal bir türkiye vatandaşı yolda demektir.
 4. ağlayan bir çocuk hemen susun istiyorsanız kesin çözüm camsil. verin her yere sıksın. öyle tanımadığı nesne mesne hikâye. tecrübeyle sabittir. ayrıca şimdiki çocuklar bir garip. tanımadıkları nesne mi kaldı? o bizim zamanımızdaydı uzatılan nesnelere "bu ne ola ki?" diye içinde bulunduğumuz eylemden vazgeçerek aval aval bakmak.
 5. tarla domatesi uzatmak bu durum için uygundur. marketlerdeki domatesler o kadar muntazam şekilli oluyorlar ki, tarla domatesi domates dışındaki her şeye benziyor gibi geliyor. aynı zamanda yiyebileceğini de söylerseniz ilelebet susabilir bile. o yüzden dikkat etmek lazım.
 6. ondan sonra bu çocuklar niye pasif-agresif?

  olurlar elbet, ayrıca farkında olmadan koşullanırlar da; dün ağladığımda bu abik şeyi bana veren yetişkin kişi, bugün ağlarsam bana ne verir? ağlayayım da versin. nesneyi tanıma aşamasında olan çocuk meraklıdır, bu merakını eline bilinmeyen cisimler tutuşturarak körüklerseniz bir derdi olduğunda değil, haz aldığında ağlamaya başlar; çünkü bilmek, onun en büyük hazzıdır.

  ağlamayan çocuğa daha önceden görmediği bir nesne uzatmak daha mantıklı, hem o öğrenir hem siz rahat edersiniz. ağladığında da bırakın ağlasın; 'derdini söylemeyen derman bulamaz'ı öğrensin.