1. içten içe tanrı'nın varolmasının ne kadar saçma bir düşünce olduğunun farkında olsam da, bir ateist kadar net bir gözle bakamıyorum.
 2. Ülkemizde çok kullanılmayan bir terim. Tanrıya inanmayan, fakat varlığı/yokluğu durumundan emin olamayan kişidir. Agnostik teist vardır bir de; emin olamasa da inanmayı seçendir.

  Araştırma sayılmaz lakin şöyle bir durum var

  Ayrıca bu kavramı reddit'te ecnebilerle tartışırken öğrenmiştim, hatta birisi "zaten agnostisizm tek başına kullanılmaz" demişti. Ben yine de ortamlarda agnostik diyorum.
 3. bu başlık kavram karmaşası yaratmaktan öte gitmiyor. agnostik ve ateist tanımları tamamen birbirinden farklıdır. lütfen başlık açarken, yorum yaparken biraz okuyun araştırın.
 4. gnostik ateist, gnostik teist, agnostik ateist, agnostik teist dörtlüsünden biridir. kavram karmaşası değildir.
  apateistlerle beraber mantıklı bulduğum kişilerdendir.
 5. agnostikler, biseksüel gibidir, ya da ülkücü komünist gibi. tekrar söylüyorum, kavram karmaşası yapmayın. tanrı vardır ya da yoktur. yok gnostik, yok agnostik; bu işi sulandırmayın bari. ya da gidin beş vakit namazınızı kılın.
 6. agnostikler de pratikte ateisttir, bu kadar kasmayın varsa hep beraber yanacağnız zaten.
 7. "agnostikler de pratikte ateisttir, bu kadar kasmayın varsa hep beraber yanacağız zaten."
  bu kadar aptal sabalak yorum yapmak için ne içtin diye sorarlar adama? "pratikte ateist olmak" nasıl bir tanımlamadır? tekrar ediyorum: olmayan bir şey yoktur. tanrı ya da allah ne diyorsanız, yoktur. var diyorsanız tanrı inancınız vardır; yok diyorsanız ateistsinizdir. gnostik, apateist gibi kavramlar, kenardan dolaşmaktır. süslemeyin, boncuklamayın bunları.