1. agos, istanbul'da yayımlanan türkçe-ermenice haftalık gazete.

    türkiye'deki ermeni toplumunun türkçe ağırlıklı ilk gazetesi olan agos, 5 nisan 1996'da yayın hayatına başladı. gazetenin temeli luiz bakar, hrant dink, harutyun şeşetyan ve anna turay'dan oluşan bir girişimci kurul tarafından atıldı. ancak hrant dink kısa sürede gazetenin genel yayın yönetmeni ve fikir önderi olarak ön plana çıktı.

    hrant dink 19 ocak 2007 tarihinde gazete binası önünde bir suikaste kurban gitti. bu olay dolayısıyla oluşan toplumsal tepkiler, gazetenin daha yaygın bir kesim tarafından tanınmasına ve tirajının artmasına yol açtı. cinayetin ardından gazetenin genel yayın yönetmenliğini etyen mahçupyan üstlendi. 2010 yılında ise görevi rober koptaş'a devretti. şimdiki genel yayın yönetmeni yetvart danzikyan.

    2007 yazı itibariyle gazetenin haftalık tirajı 5.000 dolayındadır. gazete, üç veya dört sayfası ermenice olmak üzere 24 sayfa olarak yayımlanmaktadır.

    agos, ermenice "tohum atmak veya fidan dikmek için açılan oyuk, evlek" anlamına gelmektedir.
  2. devletimizin hakim dayanışmasını, milli birlik ve beraberliğimizi, tarihi bağlarımız ve kurtuluş mücadelemizi alenen topa tutan yayın organı. pkk ve ermeni taşnaklarını kanatları altında saklayan ve atalarımıza hakaretleri bir görev bilen nice şahsiyetler düşüncelerini köşe yazılarında kusmaktadır ve kusmaya devam etmektedirler. ayrıca eski mensubu (bkz: hrant dink) tasvip edilmeyecek şekilde öldürülmüştür.