1. Haftada bir yayın yapan siyasi aktüel gazete yayın hayatına 5 Nisan 1996’da başlamış, bugün itibarıyla yayın hayatının 20. yılını geride bırakmıştır.

  Gazete 20.yılını ‘20. Yıl Mektupları’ adını verdikleri bir organizasyonla sayfalarını okurlarına açma kararı vermiştir. Okuyuculardan gelen mektuplar yıl içinde gazetede olduğu gibi yayınlanacaktır. Mektuplar agosamektup@agos.com.tr adresine gönderilebilir. Ancak gazetenin okuyuculardan ricası, yazılacak mektupların 3000 kelimeyi geçmemesi.

  Ayrıca gazetenin 20.yıl kapsamında yapmayı planladığı bir dizi etkinliği de şu şekilde duyurmuşlar:

  "Agos, 20. yılda bir etkinlik dizisi başlatacaktır. Bu 20 yılın 9 yılını Hrant Dink’ten yoksun geçirdik. Bir yandan da şunu çok iyi biliyoruz ki Hrant’ı aramızdan aldılar ama sözü yıllar geçtikçe büyüyor, güçleniyor. Biz de 20. yılda Hrant Dink’in ve Agos’un odağına aldığı konularda bugüne kadar ne yapıldı ve bundan sonra ne yapılmalı merkezli paneller, oturumlar dizisi başlatmaya karar verdik. Azınlıkların hukuki durumu, Azınlık okulları ve eğitim, Ermeni toplumunun temsilinde yaşanan sorunlar, Türkiye Ermenistan ilişkileri, Ermeni gençlerinin gelecekten beklentileri, Ermeni dilinin geleceği, Anadolu’da Ermeni kültürü mirası gibi konularda tüm bir yıla yayılan periyodik paneller ve söyleşiler düzenlemek için hazırlıklara başladık. Ayrıntılar netleştikçe sizlerle paylaşacağız.

  Ermeni toplumunun ve Türkiye’deki azınlıkların, daha doğrusu azınlık haline getirilenlerin çok sayıda sorunu var. Bunların bir kısmı tam da bu azınlık haline getirilmenin yarattığı hukuki sorun ve belirsizliklerden, bir kısmı da iç yapılarda yaşanan temsil sorunlarından ve geleceği öngörememekten kaynaklanıyor. Bu meselelerde 20 yıl boyunca bir platform olmaya ve söz söylemeye çalıştık. Bundan sonra da bu misyonumuzu sürdürmeye çalışacağız. Bu aslında Hrant Dink’e de verdiğimiz bir sözdür. Gelin bunu birlikte yapalım."

  20 yılı geride bırakmış bu kıymetli gazetenin mini belgeselini izleyebilirsiniz.

  Her geçen gün yayınlanması daha zor hale getirilen Agos gazetesine nice 20. yıllar diliyor ve en azından haftada 1 değilse de ayda 1 edinmenizi öneriyorum. Yıllık abonelik bedeli ise 220 TL'dir.
 2. kıymeti neresinde belli olmayan 20 yaşına degmis gazete, ermenistan da ortadoğu gazetesi neşretmek mümkün olsa idi ermenistan da ki muadili olurdu.
 3. agos gazetesinin kıymeti olmasaydı devlet görevlilerinin dahliyle hrant dink cinayeti olmazdı bu bir.

  ayrıca yazar kadrosunda bu ülkenin en önemli aydınlarını barındırır. sarkis seropyan,baskın oran,karin karakaşlı, rober koptaş bunlardan ilk aklıma gelenler.

  üstelik yayın hayatı boyunca sadece doğrulara yer vermiş , içinde vıcık vıcık magazin unsurlarının bulunmadığı,somut belgeler üzerinden objektif yorumlarla tarihi olaylara ışık tutmuş, sosyal ve siyasal olaylara sağ duyuyla yaklaşarak hiç bir kelimelerini sakınmamış,hepi topu 15 kişiyle kendi yağlarında kavrulan,arkasında havuzun veya başka sermaye gruplarının yer alamadığı, cesur,vicdanlı 2.bir gazete bilen varsa önersin, okuyalım.