• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.83)
Yazar yaşar kemal
ağrı dağı efsanesi - yaşar kemal
.bir aşk destanı olan ağrı dağı efsanesi geleneklerini mahmut han'a karşı savunan ahmet ile gülbahar arasındaki aşkı konu alır. efsanelere ve halk söylencelerine yürekten bağlı yaşar kemal'in bu romanı, insan psikolojisinin derinliklerini de içerir.

"yaşar kemal anadolu'nun halk edebiyatıyla alışveriş içindeyken başladı yazmaya. gerçek bir yazar olduğu için de dilin duyarlığından, şiirsel destanın tek kahramanıolan türk halkının kültüründen esinlenmesini bildi."
- jeliha hafsia, la presse, (tunus)

"yaşar kemal'in romanı tolstoy'un çapına ve dickens'ın canlılığına sahiptir."
- manchester guardian, (ingiltere)

"zengin, renkli ve zekice bir nitelikle bezenmiş bir üslup ve yazdığı her kelime sert, cilalanmış, ayrıksı ve bir buğday tanesi gibi potansiyel olarak üretken."
- irish times, (irlanda)

'kitabın güzelliği zengin şiirsel dilinde, efsane ve mit duygusunda yatıyor.'
-sunday telegraph
 1. gülbahar'ın karasevdası, ahmet'in yağızlığı, vakarı, atın doruluğu, memo'nun umutsuz aşkı, sofi'nin itikadı, demirci hüso'nun hoyratlığının altında gizli merhameti ve adaleti alıp götürür sizi heybetli ağrı dağının eteklerine, ahmet'in üflediği o hiç susmayan ezgiye; ağrı dağının öfkesine. kaybolursunuz. ve elbette paşanın 'osmanlı'lığı... 'osmanlı' hakaret sözcüğü olarak geçmektedir romanda. en büyük hakaret kelimesi buyken, hiç hakaret etmeden yani ki, öyle bir yerin dibine sokar ki osmanlı'yı hayran kalırsınız. en can alıcı cümleleri:

  "halkın bir araya gelip üstüne yürümesinin osmanlıyı düşürdüğüdür"

  "biz hep böyle, her şeyde birlik olsak, kimse diş geçiremez. bize dağlar, şahlar dayanmaz. hiç kimse... yeter ki böyle birlik olalım."

  tanım: yaşar kemal'in varlığına ve yazarlığına şükrettiren şaheser. ruhu şad olsun, huzurla uyusun.

  not: eserde ahmet'in üflediği eserle moğollar'ın ağrı dağı efsanesi eseri arasında bir bağlantı var mıdır, varsa da nasıldır hala bilmiyorum, bir türlü öğrenemediğim içinse hem üzgün hem de kendime kızgınım.
 2. "ağrı'nın başı kızarsa dünyayla dövüşür."
 3. okuyun okutturun. bu mirastan mahrum kalmamalı anadolu insani.çok okumalı.
  dckrr