• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
aguirre der zorn gottes - werner herzog
1560 yılında, efsanevi altın ülkesi el dorado'yu bulmak amacıyla ispanyol 'kâşif'ler and dağlarını aşmaktadırlar. aralarında komutan yardımcısı don lope de aguirre'nin de bulunduğu bir keşif kolu don pedro de ursua başkanlığında yola çıkar. yerli kölelerin kılavuzluğunda, önce dağlarda ardından haritalarda gösterilmemiş bir nehirde, sallarla sürdürülen yolculuk büyük kayıplara yol açar. yiyecekleri, salları, mühimatları ve adamları telef olur; artık görünürde nehir ve bataklıktan başka fethedilecek bir şey kalmamıştır. askerler görünmeyen ellerin attığı ok ve mızraklara hedef olmaktadır. ursua keşfe son vererek kampa geri dönmeye karar verir. aguirre ise nehri takip ederek zafere doğru yürümeleri gerektiğini savunur. ursua yardımcısının zincire vurulmasını emredince aguirre ve yandaşları isyan ederler. aguirre komutayı ele aldığında, kimse ona karşı çıkmaya cesaret edemez.
 1. zamanına göre gayet başarılı güzel bir werner herzog filmi. kendini izletiyor, klaus kinski de kendini izletmesini biliyor. genel olarak çekimleri falan zamanının üstündedir, açılış sahnesi olsun, kapanış sahnesi olsun harikadır. ayrıca filmdeki sözler de gayet etkileyicidir. özellikle sonunda felsefeye kaçan, sorgulayan etkileyici sözler geçmektedir.

  aguirre karakterini canlandıran klaus kinski'nin etkileyici sözlerinden bir kısmını vermesek ayıp olur:

  !---- spoiler ----!

  aguirre'nin, adamına infaz emrini veriş şekli:
  "bu adam benden bir kafa boyu uzun. fakat değişebilir."

  bir de sonrasına şöyle güzel bir konuşması vardır:

  "eğer ben, aguirre, kuşların ölüp, ağaçlardan düşmelerini istersem kuşlar ölüp, ağaçlardan düşecekler.ben tanrı'nın gazabıyım! bastığım yer, beni görür ve titrer! fakat beni ve nehri her kim izlerse, muazzam zenginlik kazanacak.ancak, firar edenler..."

  !---- spoiler ----!

  malum film almanca olduğu için orjinal halini yazamıyoruz. yanlış varsa çevirenin hatasıdır, yine de hatamız varsa affola.
 2. iyi film, kaliteli film ama havası, atmosferi çok buhranlı film.