• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (4.50)
ah yalan dünyada - hacı mehmet duranoğlu, atalay taşdiken
“ah yalan dünyada”, 2015 yapımı, yönetmenler atalay taşdiken ve hacı mehmet duranoğlu'nun sinema genel müdürlüğü ve kalan müzik desteğiyle çektiği, neşet ertaş’ın az bilinen almanya’daki gurbetlik yıllarından başlayarak, türkiye’ye döndüğü iki binli yıllardan ölümüne kadar geçen süre içerisinde yaşadıklarını hem kendi hem de olayların tanıklarının anlatımıyla beyazperdeye getiren bir belgesel.
  1. ilk gösterimi 52. antalya uluslararası film festivali’nde yapılan belgeselde, hasan saltık, bayram bilge tokel, erol parlak, uğur yücel, can dündar, cengiz özkan, erdal erzincan, erkan mumcu, feryal öney, vedat yıldırım, reis çelik gibi isimler, neşet ertaş’ın bu süre zarfında yaşadıklarını paylaşıyorlar. kendi anlatımının da yer aldığı filmde, neşet ertaş’ın bir dönemi; sıcak, samimi, tevazu sahibi, bilge bir ozana yaraşır bir biçimde belgeleniyor.

    yaşar kemal tarafından “bozkırın tezenesi” olarak adlandırılan, türk halk müziği ve orta anadolu türkmen abdal müzik geleneğinin en önemli temsilcilerinden biri olan büyük ozan, hayattayken, unesco tarafından “yaşayan insan hazinesi” ilan edilmişti.