ahmet altan

Kimdir?

ahmet hüsrev altan (d. 1950; ankara), yazar ve gazeteci.

gazetecilik kariyeri

hürriyet, güneş, milliyet ve yeni yüzyıl gazetelerinde uzun yıllar köşe yazarlığı yaptı. milliyet'te çalıştığı dönemde, gazetede kürtlerin çoğunluğu oluşturduğu kurgusal bir "kürdiye" ülkesinden bahseden yazısı nedeniyle işinden çıkarıldı.

taraf gazetesinin kurucusudur. 2007 yılında yayın hayatına başlayan taraf gazetesinin alev er ile birlikte genel yayın yönetmenliğini üstlenmiş, daha sonra alev er'in ayrılmasıyla genel yayın yönetmenliği görevini tek başına yürütmeye devam etmiştir. ayrıca aynı gazetenin kum saati adlı köşesinde, köşe yazarı olarak yazılar yazmıştır. eylül 2008'de ermeni kırımı’nın kurbanlarına adadığı bir köşe yazısı nedeniyle türklüğe hakaretle suçlandı. genel yayın yönetmenliğini üstlendiği taraf gazetesi 2009 yılında leipzig bankası medya vakfı tarafından verilen dünyanın prestijli basın ödüllerinden biri olan “özgürlük ve medyanın geleceği" ödülü'ne layık görülmüştür ahmet altan ayrıca 2011 yılında üçüncüsü düzenlenen ve ulusulararası hrant dink vakfı tarafından özgür ve adil bir dünya için çalışan, ilham ve umut ışığı kişilere layık görülen "hrant dink barış ödülü"nün de sahibidir. aralık 2012'de, yasemin çongar ile birlikte taraf gazetesindeki görevinden istifa etmiştir. 

tv programcılığı

bunun yanında, doksanlı yılların ortalarında neşe düzel ile birlikte star tv'de kırmızı koltuk isimli tartışma programını hazırlamış ve sunmuştur.

özel hayatı

yazar ve eski milletvekili çetin altan'ın oğlu, istanbul üniversitesi iktisat profesörü ve yazar mehmet altan'ın ağabeyidir. iki çocuk babasıdır.

 1. mutlu
 2. darbeden bir gün önce çıktığı bir tv programında “sübliminal darbe mesajı vermek” iddiasıyla 12 gün önce gözaltına alınan, bu sabah ise serbest bırakılan gazeteci.

  serbest bırakılışının üzerinden 24 saat geçmemesine rağmen hakkında tekrardan yakalama kararı çıkartılmış.

  garip bir ülke burası hakikaten. madem suçlu, niye sabah serbest bıraktınız? madem suçlu değil, niye şu an yakalama kararı çıkartılıyor?
 3. kardeşi mehmet altan'dan sonra gazeteci-yazar ahmet altan da bu sabah tutuklandı.

  ahmet altan serbest bırakıldığında adliye önünde yaptığı açıklamada "bize açılan bu dava, mehmet altan’ın tutuklanması, bu soruşturmanın derine ve zirveye gitmesini engellemekten başka hiçbir amaç taşımıyor. sizi eleştireceğiz, sizden korkmuyoruz. hukukun dışına çıktığınız sürece biz sizi eleştireceğiz. hapishane mi? ne olduğunu gördük. bir daha girmek mi? bir daha girmek. bu ülke bizim, sonuna kadar hukuku ve demokrasiyi savunacağız." demişti.

  saray'ı eleştirmek artık darbecilikle eşdeğer görülüyor. çok vahim.
 4. ergenekon, balyoz ve yan davaları sürecinde tetikçi gazeteciliğin kitabını yazmış bir liboştur. operasyonlara kamuoyu desteği sağlamak için onca pazarlıkla gazeteciliği kendinden menkul isimlerle gazete kurmuş, kendi gibileri organize edip insanlık suçları işlemeye sevk etmiş, basın tarihimizin gördüğü en alçak, en adi tetikçiliğini yaptırmıştır. türkan saylan'ın, ilhan selçuk'un, yarbay ali tatar'ın, kuddusi okkır'ın, cem çakmak'ın, murat özenalp'in ve daha nicelerinin çektiği acıların şakşakçısı. polis bültenlerinden kopyalanan haberleri yazdırmak için köşe yazarı kadrosunda polis bulunduran adamdır ahmet altan. hrant dink raporu'nu haber yaparken polis şeflerinin adını yazamaz ama.

  ümit zileli kendisi hakkında şöyle demiştir ki bence dink cinayeti hakkında en doğru tespittir: "altan'ın taraf'ı, dink'in cesedinin üzerine örtülen gazetedir."

  ülkede bugün veya geçmişte etki sahibi olmuş bir grup muktedire işledikleri suçlar hatırlatıldığında bir başkasının suçunu öne çıkararak kendilerini aklamaya çalışıyorlar. "sen katilsin" diyor birisi, öteki cevap veriyor "ama sen de hırsızsın". tamam da kardeşim sen hala katilsin, karşındaki hala hırsız, hem hırsız hem katil ikisi birden olanlar da var. ne yapalım, senin cinayetlerini örtbas mı edelim yani?
 5. müebbetle yargılanmaktadır, ancak yıllarca yaptığı tetikçilik için değil sarayı kızdırdığı için. meme için vatan satarken götü kaybeden vatandaş, sabunu düşürme altan!
 6. subliminal mesajlar verdiği iddiasıyla müebbetle mi yargılanıyormuş ne oluyormuş. zyzapin işe yarayabilir. düzenli uyku önemli
  yok