ahmet davutoğlu

Kimdir?

ahmet davutoğlu (d. 26 şubat 1959, taşkent), türk siyasetçi, uluslararası ilişkiler uzmanı, akademisyen ve büyükelçi.

1 mayıs 2009'da, dışişleri bakanı olarak tbmm dışından atandı. 58., 59. ve 60. hükümetler döneminde başbakan recep tayyip erdoğan'a ve hem bakanlık hem de cumhurbaşkanlığı görevlerinde abdullah gül'e dış politika başdanışmanlığı yaptı.

24. dönem konya milletvekili olarak tbmm'ye girdi.

evli ve dört çocuk babası olan ahmet davutoğlu; ingilizce, almanca ve arapça bilmektedir.

yaşamı

1959 yılında konya'nın taşkent ilçesinde doğan ahmet davutoğlu, istanbul erkek lisesi'ni bitirdikten sonra, 1983–84 eğitim öğretim yılında boğaziçi üniversitesi'nin ekonomi ve siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler bölümlerini çift ana dal programıyla(çap) bitirdi. aynı üniversitenin "siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler" bölümünde doktora yaptı.

1990 yılında, malezya uluslararası islam üniversitesi’nde yardımcı doçent olarak çalışmaya başladı. üniversitenin siyaset bilimi bölümünü kurdu ve 1993 yılına kadar bu bölümün başkanlığını yürüttü.

1993 yılında doçent oldu ve 1995–1999 yılları arasında marmara üniversitesi uluslararası ilişkiler bölümünde çalıştı.

1998–2002 yıllarında, silahlı kuvvetler akademisi ve harp akademilerinde misafir öğretim üyesi olarak ders verdi.

1999–2004 yılları arasında profesör oldu ve beykent üniversitesi'nde, üniversite yönetim kurulu üyeliği, senato üyeliği ve uluslararası ilişkiler bölümü başkanlığı, marmara üniversitesi uluslararası ilişkiler bölümünde de misafir öğretim üyeliği yaptı.

ahmet davutoğlu, dönemin cumhurbaşkanı ahmet necdet sezer ve dönemin başbakanı abdullah gül'ün 17 ocak 2003'te birlikte aldıkları ve 18 ocak 2003'te resmî gazete'de yayımlanan kararla büyükelçi ünvanı verildi.

davutoğlu, gazze savaşı'na çözüm getirmek için türk hükümeti'nin uyguladığı mekik diplomasisinin önde gelen aktörlerindendi. 1 mayıs 2009'da başbakan recep tayyip erdoğan tarafından dışişleri bakanlığı'na atandı. halen dışişleri bakanıdır.

siyasi kariyeri dış politika

30 haziran 2010 tarihinde dışişleri bakanı ahmet davutoğlu ile israil ticaret bakanı ben eliezer, brüksel’de gizli bir toplantı yapmış, tbmm'de gizli görüşmeyi ayrıntılandıran davutoğlu, toplantının gizli olmasını israil'lilerin istediğini belirterek, “israillilere temel taleplerimizi yüzlerine doğrudan ve net şekilde söylemek için bu görüşmeyi yaptık” demiştir.

  1. bugün "evlatlarımızı da kendimizi de feda etmeye hazırız" diyen bu şahsa sormak isterim biz nereden senin evlatların oluyoruz ?
  2. eski akademisyen, yeni başbakan.

    stratejik derinlik kitabını okumak istiyorum. teori ve pratik arasındaki uçurum maksimum ne kadar olabilir görelim bakalım.
  3. kendisini bizatihi tanıyan biri olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim. eğer yönetme işi bizzat ona verilse, çok şeyi değiştirebilecek bir titre sahiptir. herkesi dinler, kulak verir ve ortak karar alır. stratejik derinlik kitabında ortadoğu tahlilleri pek gerçi olsa da dış politikada üniversite hocası gibi ders verir bir tavır uçuk kaçmış. unutulmamalı ki, uluslarası siyaset bir dehşet dengesi sarmalıdır.
  4. (bkz: stratejik derinlik) kitabının yazarı, dört beş dil bilen bir profesör. bilim ve devlet adamı.
  5. eğer hükümet satranç olsaydı hiç kuşkusuz kendisi piyon olacaktı.
  6. top kontrolü 18 dir.
  7. uzun adamın zıddı
  8. muhalefetin kısa vadede tek umudu. acaba uzuna karşı gelir de bölünürler mi, bize oradan ekmek çıkar mı diye beklemedeler.