• youreads puanı (7.67)
  1. new york ransselaer polytechnic institute (rpi) raporuna göre, ilk kez bir robot öz farkındalığına erişmiş. çok şirin oldukları için mi bu kadar heyecanlandım yoksa farkında olduğunu bu kadar kibar ifade ettiğinden mi bilmiyorum ama bu 'kocaman' bir şey. (bilim falan değil, mevzu şirin olmak zaten)

    klasik öz farkındalık testi senaryosunda, varsayımsal bir kral ülkenin en zeki üç adamını, birini vezir seçmek için huzuruna çağırıyor. her birine mavi ya da beyaz renkli şapkalar takıyor. hepsi kendilerinki hariç birbirinin şapkasını görebiliyor ve birbirleriyle konuşmaları yasak. kral, en az bir kişinin mavi bir şapka taktığını söylüyor ve kimse kimseden fazla bir şey bilmediği için yarışmanın adil olduğunu, taktığı şapkanın rengini bilen ilk kişiyi vezir yapacağını söylüyor.

    robotlarla yapılan araştırmada şapka yerine robotlara hap veriliyor (hap dedikleri de kafalarına bir dokunmak, haliyle) ve araştırmacı, selmer bringsjord, robotlara hangi hapı aldıklarını soruyor. haplardan ikisi robotların sesini kapatıyor, biri de plasebo. sonrası malum. önce "i don't know!" diyen robot sonra kendi sesini duyup konuşabildiğini fark edince "sorry, i know now, i was able to prove that i was not given the dumbing pill." diyerek türünün ilk örneği oluyor.

    çok önemli değilmiş gibi görünse de aslında bu sınırlı sayıda bilgiyi işleyebilen yapay zekalar için oldukça yüksek aşamada mantıksal ve matematiksel bir korelasyon yapabilmek demek. sonrası zaten insanlığın belası etiğe kadar gider ama yine de bir terminatör çıkmaz heralde. ya da umalım da çıksın, hepimizi patlatsın!