1. aids (edinsel bağışıklık yetmezliği sendromu) hiv adındaki mikrobun neden olduğu, kan yolu ve korunmasız cinsel ilişkiyle bulaşan bir hastalıktır. hastalık eliza testi yapılarak teşhis edilir.
  hiv virüsü bağışıklık sistemini zayıflatır ve korumasız hale getirir basit bir girp dahi ölümcül olur.

  1980'li yıllarda abd'li aktör rock hudson'ın ölümüyle tanınan hastalık, şarkıcı eazy-e, queen grubunun solisti freddie mercury, ünlü balet rudolf nureyev, aktör anthony perkins, ünlü tenisci arthur robert ashe gibi ünlülerin ölümleriyle gündeme gelmişti.

  türkiye'de abd ve avrupaya göre daha azdı. ancak ülkemize hülooog diye koşup gelen rus, romen, vs uyruklu kadınlarla, onları büyük bir centilmenlikle karşılayan yurdum erkekleri sayesinde aidsli sayımız arttı.
  özellikle son iki yılda istatistik eğrisini bayağı bir yükselttiler.
  tabi bu durumda yurdum erkeğinin "biz türküz bişe olmaz" klişesinin payı büyük.

  bak yurdum erkeği, stranger in the night aids in the morning'le koğuş kalk durumu var ortalıkta. virüsler ülke vatandaşına göre yayılım yapmıyor. bırakın aidsli hasta istatistiğimizi çıkartmayın.
 2. yukarida da yazildigi gibi aids hastalığına hiv virüsü sebep olmaktadır. maalesef çoğu zaman uygulanan ağır tedavilere rağmen hastalar hiv virüsünden tamamen kurtulamamaktadır.

  geçtiğimiz yıl oscar alan dallas buyers club filmi, hiv pozitif bir insanın amerika’nın dev ilaç şirketleri ile olan savaşını anlatmaktadır. burada söylemeden geçemeyeceğim; bütün piyasaya sürülen ilaçların ve tedavilerin ardında yıllarca suren araştırmalar yatmaktadır.

  geçtiğimiz ocakta bu araştırmalar, yeni bir bulguyu ortaya çıkardı.

  antiviral ilaçlar, aids hastalarının kanındaki hiv değerlerini neredeyse sıfıra düşürmesine rağmen, bu hastalar tam olarak iyileşmemektedir. yapılan araştırmada, ilacın etkisiyle kandan kaçan virüslerin lenf bezlerine sığındığı ve burada çoğalarak evrim geçirdiği ortaya çıktı.

  bu yeni verileri yayınlayan bilim adamlarından birinin yorumu ise beni bir kez daha bilime aşık etmektedir “ yeni sığınaklarını bulduk, simdi tedavi için burayı hedefleyen yeni yollar bulacağız.”

  kaynak: science 29.01.16 vol 351
 3. güney afrika cumhuriyeti'nin kwazulu-natal (kzn) vilayeti gibi bazı diğer bölgelerinde de, tedavisinin bakire bir kızla ilişkiye girmenin olduğuna inanılan hastalık.
 4. etkeni lentivirus ailesinden hiv-1 ve hiv-2 virusleri olan edinsel immun yetmezlige neden olan hastalik. dünyada 40 milyondan fazla insan hiv ile enfektedir. ulkemizde prevelansi bircok ulkeden dusuk olamasina ragmen insidansi giderek artmaktadir. en sık bulasma yolu cinsel temastir. korunmada toplumun cinsel temasla bulasan hastaliklar hakkinda egitimi onemlidir. riskli cinsel temaslarda prezervatif kullanilmalidir.
 5. sağlık bakanlığı'nın son açıkladığı verilere göre hastalık türkiye'de çok hızlı ve endişe verici bir şekilde artmakta.

  2003 yılında 182 yeni hasta sisteme dahil olurken bu sayı 2015'e gelindiğinde korkunç bir sayıya, 1525'e ulaşmış. artış oranı % 800'ler civarı. toplam kayıtlı hiv/aids vaka sayısı ise 11.109.

  who rakamlarına göre avrupa’nın en çok hiv/aids vakasının görüldüğü doğu avrupa bölgesinde bile oran % 200.

  yıl 2016. artık bunları konuşmuyor olmamız gerekirken ne yazık ki aslında daha da çok konuşmamız, anlatmamız gerektiğini görmek üzücü. korunun arkadaşlar, hele de partnerinizi tanımıyorsanız 3 kat, 5 kat daha fazla korunun. sonra "keşke" demeyin.