• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.33)
air crash investigation
her uçak kazasından sonra havacılık sektöründeki güvenlik önlemlerinin bir kat daha arttığı bir gerçek. national geographic channel’ın efsane belgesel dizisi “uçak kazası raporu”, yakın geçmişte meydana gelen uçak kazalarının perde arkasını incelemeye devam ediyor.
gerçekleşen her kazadan ders çıkarıp, kendisini bir adım daha geliştiren havacılık endüstrisi günümüzde hala en güvenli ulaşım şekli olmaya devam ediyor. uçak kazası raporu, havacılık tarihinde iz bırakmış sansasyonel uçak kazalarının perde arkasını inceleyerek, uçuş esnasında neyin ters gitmiş olduğunu öğrenmeye çalışıyor. kokpit kayıtları, kaza raporları ve görgü tanıklarının ifadelerinden yararlanan yapım, gelişmiş bilgisayar grafikleri ve gerçekçi canlandırmalarla kazayı yeniden yaşamanızı sağlayacak.
 1. izlediğim en güzel belgesel serisi. uçağa binmeden önce bu seriyi izlediğim için ablam tarafından manyak mısın olum sen ? gibisinden tepkilerle karşılaştığım olmuştu. her çarşamba saat 22.00 da nat geo da izleyebilirsiniz.
 2. kanada yapimi bu bence cok basarili nat-geo belgesel dizisinin farkli bi kac adi var: mayday, air emergency (abd) ve air crash investigation (dunyanin geri kalaninda). hepsi ayni, ama bolum siralamalari farkli...
 3. benim için yeri hep ayrı olan, aynı bölümleri tekrar tekrar izlemekten hiç sıkılmadığım aşmış belgesel serisi. bölüm sonuna kadar adeta nefessiz takip edersiniz, kazanın gizemi çözüldüğünde de içten bir 'vay be' tepkisiyle şaşkınlığınıza engel olamazsınız

  !---- spoiler ----!

  küçücük bir vida parçası, manuel hale getirildikten sonra tekrar eski haline getirilmesi unutulan minicik bir tuş, kokpite çocuklarını sokan sorumsuz bir pilot, uçaktaki pitot tüpüne yuva yapan eşek arıları gibi normalde gözümüze çok da büyük görünmeyen ama yüzlerce insanın feci şekillerde ölmesine neden olan birçok küçük detay. yaşamın tam olarak pamuk ipliğine bağlı olduğunu bu kadar net görünce insan hayret etmekten kendini alamıyor.

  !---- spoiler ----!

  yaklaşan bir uçak yolculuğunuz varsa bir süre uzak durun derim, zira yolculuk boyunca paranoyak gibi sürekli herşey yolunda mı diye kontrol ederken bulabilirsiniz kendinizi.