• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
Yazar simon kuper
ajax hollandalılar ve savaş - simon kuper
"futbol asla sadece futbol değildir" ile büyük yankı uyandıran simon kuper, ii. dünya savaşı'nın bir tür alternatif tarihi sayılabilecek zahmetli bir çalışmayla okuru heyecanlandırmayı sürdürüyor. "yahudi" kulübü olarak bilinen ajax'ın ve yahudilerin yakınlık duydukları hollanda'nın, aslında, avrupayı yakıp yıkan savaşta canilerle nasıl da sessiz bir işbirliğine girdiğini, soykırım karşısında direnmeyen, kendisine dokunulmasını dilemekten öteye geçemeyen bir halkın tarihini, belgeleri ve tanıklıklarıyla gözler önüne seriyor.

ajax, hollandalılar ve savaş, her şeyden önce dramatik, hüzün verici bir kitap. insanın nasıl da alabildiğine acımasız, bencil, ayrımcı ve korkakça davranabildiğini, gerçeğin taşınması güç ağırlığıyla ortaya koyuyor. kuper'in kitabıyla, futbol tutkumuz, varoluşumuzu sorgulamamıza dek varacak uzun soluklu bir hesaplaşmanın aracı olabilir.
  1. simon kuper'in 2. dünya savaşı döneminde ajax etrafında gelişen olayları, futbola ve yahudilere bakışı anlatan bir kitap. futbol asla sadece futbol değildir diyen kuper, bu kitabında da fanatizmden uzak, futbola bir kültür alanı olarak bakmayı sürdürüyor.