1. ateşleme sistemi mekanik olsa da (zaten başka türlüsü de pek mümkün değil gibi şimdilik) diğer bileşenleri elektronik olan silahlara verilen isim.

    parmak izi okuyucusu sayesinde güvenlik kilidini sadece siz açabilirsiniz bu silahlarda. bu sebeple başkası eline aldığında kilitlenir.

    not: o değil yavaş yavaş metal gear solid 4 evrenine doğru yol alıyoruz. tek eksiğimiz metal gear'lar. oynayanlar bilir o oyunda da silahları sahiplerinden başkası kullanamıyordu. bu sebeple yerde silah olsa bile onu alamıyorduk. elimizdeki silahlarla idare etmek zorundaydık. orta doğu'da zaten savaş var... hideo kojima'nın illuminati'nin başı olduğundan şüpheleniyorum artık.
  2. atesleme mekanizmasi mekanik oldugu surece sökülüp normal silaha cevrilebilir, barut ateslemesini elektromanyetik veya ultrasonic yaparsaniz kullanilmasi zorlasir, ayrica bu atesleme mekanizmasi tek bir entegreve kart üzerinde yine sifreli olmalidir. kucuk bir patlayici ile de belli sayida yanlis kullanimda veya uzaktan imha edilmelidir. lan bananeyse silahlardan, humanist bir anarşistim ben