1. ben dahil çoğu kişide olan fobidir. korkular insanın yaşamını etkiliyorsa fobiye dönüşür.

    yükseklik korkusu hayatımı çok fazla olmasa da olumsuz etkiliyor.

    oturduğumuz yer 5. katta. türkiyede yapılan katların ortalama yüksekliği 2,5-3,5 metre arasında. yerden yaklaşık 15 metre yükseklikteyim. alt tarafı 15 metre lakin balkona çıkıp hava dahi alamıyorum. balkonda ne bir çay içebiliyorum ne de bir başka birşey için çıkabiliyorum. hatta şöyle söyleyeyim zile basıldığı zaman balkona çıkamıyorum, geçtim balkonu pencereye çıktığımda sadece göz ucuyla aşağı bakıyorum. arkadaşlarım bir ara bu durum ile çok dalga geçmişlerdi. gerçi bunu niye anlattığımı bilmiyorum ama akrofobiye dönelim.

    aslında yükseklik korkusu değil yüksekten düşme korkusudur. sebepleri arasında küçüklükte yaşanmış bir olay, gece görülmüş bir rüya gibi nedenler olabilir. bu nedenler temeli atar. asıl en önemli sebebi beyindir. beyin bulunduğunuz yer ile zemin arasındaki mesafeyi tam olarak ölçemez. daha önceden de söylediğim gibi beyin bilinmezden korkar. bilinmezi en kötü ihtimal olarak algılar. bulunduğunuz yerin yüksekliğini beyin yaklaşık olarak mesafeyi hesaplayamadığında en kötü ihtimali yani 5 metreyi 15-20 metre 10 metreyi 20-25 metre gibi düşünür. zaten geçmişi yükseklik ile pek parlak olmayan birey bu mesafeden düşeceğini sanıp korkar. çaresiz kalırsa fenalaşabilir, baş dönmesi, mide bulantısı hatta bayılma gibi sonuçları olabilir.

    son olarak tedavisi var lakin tedavi antidepresan ilaçları ve psikoterapidir. eğer bu tarz korkuları olan bir bireyi tanıyorsanız korkuları ile yüzleştirmeye çalışmayın. çok daha kötü sonuçları olabilir.