1. ali ismail korkmaz'ı, nuh köklü'yü katleden, palalı alperen esnaf bozuntularına karşı hepimiz irlandalıyız!
 2. televizyonun fişini neden çektiğimi bir kez daha hatırladım.

  açık şekilde bir linç girişimi, vahşet, hayvanlar gibi etrafını sarıp sopalarla saldıran insanlar. haber bülteni ise sanki bir boks maçı sunar gibi "yere seremediler", "geleni devirdi", vahşeti eğlenceli bir şey gibi yutturma çabasına girmişler. kepazelikten başka bir şey değil. toplanıp sopalarla insana saldıran vahşilere değinmeye gerek bile yok sanıyorum.
  abi
 3. güzel ülkemin "yiğit" esnafı "sudan" bir sebeple "burası bizim aga" dercesine saldırdıkları irlandalı turistten "eşek sudan gelinceye kadar" deyiminin anlamını öğrenmişlerdir. hepsi bu.
 4. dün ekşi sözlükte görmüştüm. başlık açmayı düşündüm ama sonra vazgeçtim.
  aynı olay farklı başlık. bakış açısı işte.
  haberi izlerken turistin otele girip dinlenmesi güldürdü. haber kanalı belki yapamazdı ama otele giriş ve çıkışlarda gonk sesi olsa tadından yenmezdi.
  dolabın kapısını sert açtı, su şişeleri döküldü diye bir insana direkt sopayla girişmek... ne kadarda insanca bir davranış.
 5. medyanın ve insanların tutumunun bu kötülük dayanışmasını daha da tehlikelileştirdiğini düşünüyorum. durumun vahametinin farkında değiliz. zamanında yıldırım türker'in savaş pornosu dediği olaylara benzer durumlar ortaya çıkıyor. ortada bir linç var ve biz bunu yukarıda da bahsedildiği gibi bir boks maçı edasıyla yorumluyoruz. kazanan tarafa övgüler yağdırıyoruz. devletin ve yandaşların linçleri normalleştiren politikalarına kolaylık sağlıyoruz. bir de bahsetmeden geçemeyeceğim bir olgu daha var. linçleri tanımlarken çoğumuzun belki de bilmeden yaptığı "hayvanca saldırdılar" , "bu hiç de insanca değil" gibi tabirlerin de bu normalleştirmede etkisi var. büyük bir yanılgı içerisindeyiz. linçler tam da "insanca" bir tavırdır. hayvanlar asla böyle hareket etmez.
 6. tayyip'in esnafımız gerekirse polis de olur gibi bir açıklamasından sonra gemi iyice azıya almış esnafın kıçlarının üzerine oturmasıyla sonuçlanan linç girişimidir.
  yahu dünden beri gülüyorum. irlandalı'nın her yumruğunda devrilen esnaf için içimin yağları eriyor yalan değil.
  ve işin temelindeki mantıksızlık da, dolabın içindeki suların devrilmesi bu kadar mı önemliydi ve o sopa nasıl hemen çıktı ortaya. önce bir çıkarsın dışarı, bakarsın duruma, baktın olmuyor davranırsın sopaya... ama bizim aklı evvel, kendini polis sanan esnafımız hemen sopaya saldırıyor. sonra da... sonrası malum işte.
 7. yaşadığın ülkenin toplumsal yapısını çözümleten kısa görüntüler barındıran, dayaklaşma hadisesi.

  kısacık videodan bir sürü çıkarımlar ve çağrışımlar elde ettim.

  - esnaf terörü dedikleri böyle bir şey olsa gerek.
  - ilk bakışta linç görüntülerinin ve hadisenin afganistan menşeili olduğunu düşündürmüştür.
  - toplumdaki dejanerasyonun boyutlarını ortaya koymuştur.
  - kalahari'de yaralı aslana saldıran sırtlan sürüsünü hatırlatmış, ilkelliğin dibine vurmuştur.
  - her an başınıza bir şeylerin gelebileceği, devletin vatandaşın güvenliğini sağlayamadığı, herkesin kendi adalet yöntemlerini geliştirdiği bir çoğrafyada yaşadığımızı hatırlatmıştır.
  - misafirperver, onurlu, duyarlı, sıcakkanlı türk profili ve onun yetiştirdiği değerli esnafın hali pür melalini yansıtmıştır.
  - türkiyede hepi topu 3 metrekare dükkanda köşe dönme kurnazlığının, tüm vatandaşların aşina olduğu malı dükkanda değil de teşhir edeceğim diye kaldırımda, sokakta nerdeyse yolun ortasında satma alışkanlığının bir getirisidir. öyleki bazen esnafın kaldırıma serdiği mallardan çocuk arabasıyla dışarda gezemiyorum. hırdavatçı bile dikenli tellerle kaldırmı dükkan önünü işgal ediyor. bu adamlar mal satmak için sırbistan sınırına tel örgü çeken macaristan gibi davranıyorlar. kaldırımda çocuklarımla gezerken önüme çıkan tüm malları bile isteye devirerek geçiyorum. yoksa yola inmek zorunda kalacağım ve duyarsız araç sürücülerinden tonla küfür duyacağım ne öküzlüğüm kalacak ne insanlığım elbette daha önce arabayla ezmezler ise.
  - insan hayatının ne kadar ucuz olduğu ve can güvenliğinin allaha emanet olduğunu görtermiştir. dolabı dışarıya koy, ağzına kadar su ile doldur, zeminine bakma, bir şekilde duvara sabitleme sonra köpek gibi müşteriye saldır. peki o dolaptan su almak isteyen 11-12 yaşında bir çocuğun başına devrilseydi o dolap, ne olurdu?
  -iftira yalan gırla, milletin fıtratı halina gelmiş. efendim kuveyt - irlanda vatandaşı bu adam gelmiş, esnafa musallat olmuş falan. ulan madem böyle bir olay var çıkar göster daha önceki polis tutanaklarını inananalım. elin irlandasının işi gücü yok senin siktirboktan dükkanına tebelleş olacak.
  - elinde sopayla dükkanda müşteri bekleyen esnafları göstermiştir. hadise yaşanalı henüz 3. saniye geçmeden adam dükkandan bir iletişim aracı olarak kullandığı sopayla çıkıyor.
  -neticede bu tip esnaftan alışveriş yapmak yerine, o amarigancı, sömürgeci, gapitalist internet sitelerinden alışveriş yapmak benim için on defa evladır.