1. akustik gitarda, klasik gitardan farklı olarak çelik teller kullanılır. ayrıca buna göre çelik tel yoğunluğunu kaldırabilecek "sap" profili vardır. sesler daha metalik çıkar. klasik gitarın "pop" ve yumuşak tonundan daha farklıdır akustik gitar sesi.

  almak isteyenler "takamine" markasına bakmalı orta ve üst bütçeye uygun. çoğu modellerde fiyat performans açısından gönül rahatlığıyla alınabilecek gitarlar olduğunu düşünüyorum. araştırmalarım, 900 liralık takamine gitarların, 1.500-1700 bazı gitarlara eşit performans verdiği yönündedir. hatta ben daha iyi buldum performansını bazı pahalı gitarlara oranla. bizzat deneyerek klavyesinin rahatlığına tanıt olmuşumdur.. bu sektörde zaten japon marka olarak kök salmıştır. ama yine de birçok model çin sınırları içerisinde imalatı yapılmaktadır. çoğu markanın çin malı gitarlarına göre çok ama çok öndedir. denemenizi tavsiye ederim.

  birde, cutaway denilen kesik kasa olarak adlandırılan akustik gitarlar, gitardaki ileri notalara ve perdelere ulaşma imkanı verir. ama cutaway olduğu için azda olsa seste değişiklik olabilir. özellikle solo atanlar cutaway kasalı akustik gitar almalıdır. eğer salt ritim ve orta perdelerde gezinmek isteyenler varsa, cutaway kasa akustik gitar almasına gerek yok.

  takamine akustik gitarlar, klavye konusunda ve ton konusunda kesinlikle benim gözdelerimden biridir. ama akustik gitarda tam tamına elektro gitar gibi klavye rahatlığı isteniyorsa "ovation" fiber kasalı sahne akustik gitarları araştırılmalı.

  sahnede uzun süre çıkacaksanız, fiber kasalı akustik gitarlar uzun süre el yorulmasına karşı avantajlı duruma sokar. ama çıplak sesleri zayıftır.
 2. hemen hemen her türde çalınan bir gitar türü.
  üst dört tel kaplamalı alt iki tel ise kaplamasızdır.

  gitara başlarken çalımı zor ve telleri kalın bir akustik gitarla başlamak parmakları güçlendirir ve hızlandırır.

  ritm gitar olarak elektro gitarın ve klasik gitarın veremediği o tınıyı kolaylıkla verir.

  akustik gitar kavramını akustik ses çıkaran gitar olarak kullanmak da olası. bu yüzden klasik gitar da bir akustik gitardır.
 3. çelik telli ve naylon telli olarak iki türe ayrılan gitar çeşidi.

  adından da anlaşılacağı gibi akustik olarak ses verir.

  naylon telli olanı ülkemizde klasik gitar olarak bilinir. çoğunlukla klasik müzik veya flamenko icrasında kullanılsa da popüler müzikte de kullanımı yaygındır.

  çelik telli olanı ise amerika kökenlidir. eğer yanılmıyorsam christian frederick martin tarafından icat edilmiştir. amerika kıtasına ve hatta amerika birleşik devletleri'ne yönelik bir enstrüman olduğundan genelde rock, blues, country türü müziklerin çalınmasında yaygın olarak kullanılır.
 4. birkaç ay önce almış olduğum gitar çeşidi.
  programlar vasıtasıyla ufaktan tıngırdatmaya başlamıştım. bu hafta da kursa başladım, ortam olunca insan daha çok gayret ediyor. ben de alıştırmaları yapmak için zorladım. narin parmaklarım sosis gibi oldu. şu yazıyı yazarken bile çok acı çekiyorum lan.

  kurstan çocuklar alıp denemek istedi ama birkaç kez bile basamadılar nitekim 1. tel bıçaktan farksız.

  yalnız sesi çok güzel namussuzun! hoca benim gitarı eline alıp döktürüyor arada.

  gitar için (bkz: takamine gd10 ns)

  ek: ulan ben kick boks falan da yapmış insanım ama yeminle canım bu kadar acımadı. parmaklar nasır tuttu ciddi ciddi.
 5. gitar için (bkz: takamine p7nc)

  yeğenimden başkasına elletmeyi geçtim, baktırmam bile.