alain badiou

Kimdir?

alain badiou, önde gelen fransız sol kanat düşünür, école normale supérieure ens'nin eski felsefe bölüm başkanı. vikipedi
doğum: 17 ocak 1937 (79 yaşında), rabat, fas
 1. edebi felsefe'yi matematike ederek hakikât'e daha yakınlaşılacağını öne sürmüş düşünür. ona göre şiirsel, edebi felsefe yapanlar ( hölderlin, mallarme, rimbaud v.s. ve hatta wittgenstein ve nietzsche dahi) bu yolla hakikâti ötelemişlerdir.
  hermeneutik, fenomenolojik, dekonstrüktif olarak dil'e yönelik yapılan bu metodları yararlı bulmaz.

  lâkin, bunu yaparken sayılan, dizge dahiliyetinden çıkım aranımındaki metodları, yeniden dizge dahiliyetine sokmak isteyerek kendi ayağına sıkmaktadır, badiou. halihazırda hakikât'i mantıksal pozitivizmin analitik atılımlarının hakikâtten daha da uzaklaştırdığını gören ve buna bir reaksiyon olarak doğan dilbilimsel felsefeyi tekrar bir analitik düzleme oturtmak isteği beyhudedir. geriye doğru bir adımdır.
  üstelik zorlama varsayımlarla, onca dâhiyane inşayı yıkabileceği zannında olan badiou, bu pozitivist yaklaşımını bu inşaların da pozitivist olduğu eleştirisine bürünerek yine ayağına sıkmaktadır.

  sürekli ayağına sıkarak ilerleyen badiou'nun başarısızlığı, söylevlerinin başlangıcından aşikâr şekilde belirir, dilbilimsel felsefenin ve yapıbozum çağının kati bir çizgi çekerek bittiğini söylemesiyle.
  karşısına aldığı isimler, wittgenstein, nietzsche, heidegger, hölderlin, mallarme, derrida, barthes, blanchot ve daha bir sürü felsefenin en önemli ve güçlü isimleri olunca insan, haklı olarak badiou'nun sözde çözümünün olağanüstü bir şey olmasını bekliyor.
  lâkin onun tek yapmak istediği şey, bu kayda değer ileri adımların hepsini bu adımların sahiplerinin metodlarını pozitivizmle katık edip bir çırpıda yok etmek.

  bu çırpınış ise doktrinlerini iyice anlamlandırmadan karşısına aldığı filozofların çok evvelden aştığı bir sürüklenişe gark ediyor badiou'yu. nihilizm'e.
  orada 'mutluluklar' diliyoruz.