1. fransızca a la carte' den gelir.alakart gastronomi'de yemek-kartında bulunan her şeyi seçebilme imkânınız olduğunu ifade eden kelimedir. menü sıralaması yoktur ve istediğiniz bir sıralama ile ısmarliyabilirsiniz anlamına gelir. kaynak: vikipedi
  hafif aksi karşılığı için (bkz: tabldot)
  carte harita demektir. a la carte' nin tam ingilizce karşılığı: to map
  işte böyke birşey.
  vagus
 2. fransızca à la carte sözcük öbeğinden türkçeye aktarılmış bir restoran terimi, bir gastronomi terminolojisi ögesidir. bir restoranda geniş çaplı seçenekler sunan ve her tabağın ayrı ayrı fiyatlandırıldığı mönüden, yemek-kartından istenilen yemeği/yemekleri seçme özgürlüğü anlamına gelmektedir. sabit seçenekler sunan tabildota göre genellikle daha pahalıdır. (bkz: tabildot)

  mönüye göre kendi içersinde alakart balık restoranı, alakart vegan restoran, alakart kahvaltı evi, alakart ızgara salonu gibi farklı isimlerle de anılmaktadır.

  turizm terminolojisinde ise, tur operatörleri tarafından müşterilerin bireysel beklentilerini karşılayabilir nitelikte imkânlar sunan dinlence yerlerini ve üst sınıf tatilleri tanımlamak için kullanılan bir kavramdır.