1. cidden ne düşündüğünüzü merak ettiğim için soruyorum. 20li yaşlarımın ortasındayım ve yaklaşık 25-30 albümüm var. henüz iş hayatına başlamadım dolayısıyla kazancım olmadan baba parasıyla alınmış, sağa sola bir kısmı hediye edildikten sonra bana kalmış olanlar bunlar. ki hala bazılarını hediye ettiğim için pişmanlık duyarım ("pearl jam - ten" mesela).

  bazen düşününce cd koleksiyonu yapmak mantıksız geliyor, hani plak yapsan (ki o da çok pahalı lan..) bi yerde havan olur felan ama cd sanki kaset gibi gün gelip unutulacak ölecek gibi geliyor. hani antika yada anı olarak bile bir değeri kalmayacak gibi..

  dolayısıyla bu yola iyice kendimi adamadan, henüz yol yakınken 30 albümde dursam mı? plak kadar pahalı olmasa da giderli bir iş sonuçta. düşüncelerinizi bekliyorum.
 2. eskiden sıkı bir arşivci olduğum için şimdi rahatlıkla yol yakınken dön diyebilirim.
  neden mi?

  cd'lerin bir ömrü var. ne kadar gözün gibi baksan da 10-15 sene sonra hiç biri çalışmayacak. harddisklerin ve flash belleklerin de bir ömrü var. bunların kalıcı olduğunu düşünsek bile çok sıkı bir arşiv için bu medyalara ciddi miktarda bütçe ayırman gerekecek.

  bütçe konusunu hallettin diyelim. elinde on binlerce cd olduğunu düşünelim. bunları hiçbir zaman düzenli tutamayacak, aradığını bulmak için saatlerce uğraşacaksın. müzik dinlemek eziyet haline gelecek.

  teknolojiyi kullanmak lazım..
  internet şu an müzikleri online dinleyebilmek için yeterli hızda. ilerleyen yıllarda çok daha hızlı olacak. stok yapmak gibi bir sorun kalmadığı gibi müzik yayınlayan siteler arşivini senin için sanatçı, tür, yıl, cover, konser..vs gibi aklına bile gelmeyecek şekillerde filtreleyip rahatça kullanabilmen için sunacak. üstelik cdlerin bozulması, harddisklerin çalınması..vs gibi problemlerin ortadan kalkacak, arşivin ömür boyu seninle olacak.

  üstelik bunun için uzak bir geleceği beklemene de gerek yok.
  (bkz: spotify)
  (bkz: grooveshark)
  god
 3. uzun bir bekleyişten sonra dün neil young'ın harvest albümünü aldım ve öyle mutlu oldum ki. o arayış, buluş ve keyfini çıkarış aşamalarını spotify'da yaşayamıyorum. 1 sene felan spotify premium kullandım, iyi güzel ama bilmiyorum biraz sanal geliyor. sanki sevişmek varken porno film izlemek gibi, ne ararsan şak diye bulup hemen ediniyorsun ama elinle tutamıyorsun. evine birileri geldiğinde durun durun diyip albümü getirip müzik setine takmak daha bir gerçek geliyor
 4. günümüz için albüm koleksiyonu yapmak çok da matah bir şey değil.eskiden net yokken ne kadar çok albümün varsa o kadar seçeneğin olurdu kızlar senden çıkmazdı.şimdi hızlı bir internetin var ise zaten dünya üstündeki tüm arşivlere ücretsiz ulaşıyorsun.

  turkcell müzik diye bir uygulama var.mesaj attı turkcell denemek istermisin ilk ay ücretsiz diye, beğenirsen de aylık 3.99 sınırsız paketi.üstelik mobil internetinden yemiyor.fizy altyapısını kullanıyorlar milyonlarca müzik tek tıkla dinle.

  film arşivlerdim eskiden millet vcd'den film izlerken bende 480p'si olurdu genellikle.
  şimdi eve gidiyorum açıyorum tv'yi tarayıcısına yazıyorum şu filmi hd izle diye,binlerce seçenek tek tıkla izle.

  hele xbmc diye bir program yapmışlar ki arşiv işi tamamen yalan olmuş.kanımca yakın zamanda internet bağlantı hızlarının ve mobil hızların (4g) daha fazla gelişmesi ile tüm sektör akış (steam) üzerinden online çalışacak,demişti dersiniz.
 5. ilgili kararsızlığı yaşamış biri olarak iki laf edebileceğim konu.

  albümlerin bir bütünlüğü olduğunda mutabakata varırsak, evet, albüm koleksiyonu yapmak lazım. spotify tarzı ortamlara ben de ısınamadım, dahası güvenmiyorum da. şu anda rekabet ettikleri ortam tüm dijital içeriğin bedava olduğu illegal ortamlar. ancak ileride bir gün internetin tepesine bindiklerinde (ki er ya da geç binecekler), streaming ortamlarının fiyatlarının da artacağını düşünmek makul. bir de kalite meselesi var. audiophile değilim ama mümkün olduğu sürece müziği lossless dinlemeyi tercih ediyorum. bu sebeple kaliteli olarak edindiğim içeriği lokal olarak saklamak en tercih ettiğim yöntem.

  peki cd halinde mi yoksa dijital mi? dijital. cd hatasına ben de düşmüştüm. evet müziği cd'den dinlemek güzel bir seremoni. cd'yi bulmak, kabından çıkarmak, sürücüye yerleştirmek vs zahmetli görünüyor ama sevdiğin bir müzikse bu süreç zahmet değil seremoni oluyor. müziğin tadını çıkartmak için daha özenli oluyorsun. iki problemden ötürü bunu devam ettiremedim, birincisi fiziksel sorunlar: bir süre sonra evde o kadar fazla cd oldu ki aradığım şeyi bulmak çok zorlaştı. taşınırken cd'lerin çizilmesi problem haline gelmeye başladı. evdeki çocuklar buldukları cd'lerle tek kale maç yapmaya başladılar. cd'leri fiziksel olarak saklayacağınız ama aynı zamanda kolay ulaşabileceğiniz alanla ilgili sorunlara girmiyorum bile. ikinci sorun ise şu: cd'nin varlığı hard disk ihtiyacını azaltmadı. eğer portable bir cd çalarınız yoksa dışarıda kulaklıktan müzik dinleyebilmek için müziği dijital olarak saklamaya devam etmeniz gerekiyor.

  tüm bunların neticesinde orijinal cd'lerimi bile dijital ortama çevirirken buldum kendimi. gözden çıkarabileceğimi hissettiğim cd'leri de arkadaşlarıma dağıttım.

  bence teknoloji şu yönde ilerleyecek (ya da ben böyle ilerlemesini isterim diyeyim); hepimizin evinde, belki en başta odalardan birinde, daha sonra ardiyede, daha ileride de evlerin içine gömülü olan lokal sunucularımız olacak. bunlar sadece müzik, film, fotoğraf vb medyayı tutmak için değil, evin geneli ile ilgili başka işleri yapmakla da görevli olacaklar. evin içindeyken lokal ağdan sunucuya bağlanıp herhangi bir televizyon, telefon vs aracılığıyla sunucudaki içeriğe ulaşabileceksiniz. bu teknoloji şu anda mevcut ancak bir miktar pahalı. ucuzladığı güzel günlerin gelmesini diliyorum.