1. 1875'in 12nci ekiminde dünyaya gelen "the beast" kuşkusuz içinde bulunduğumuz yüzyılın en karanlık kişisi. öncelikle ingiliz! skoç riti'nde 33. derece: hakim büyük umumi müfettiş, okültist, özgür mason, şair, ressam, astrolog, döneminin en büyük kara büyücüsü. yaşarken "dünyanın en kötü adamı" olarak anılması bile büyük başarı.

  bu adam, sıradan bir çocuk böylesi ünvanlara nasıl kavuştu aklım almıyor benim. babası fanatik bir dinci vaizlik falan yapıyor annesi de epey fanatik bir hristiyan, öyle ki ileride çocuğunu "the besat" olarak çağıran ilk insanlardan olacak.

  aleister, adını kendisi seçmiştir babasına o kadar öfke doluydu ki bu genç adam için onu 11 yaşında kaybetmiş olmasına rağmen babasının verdiği edward adı bile fazlaydı.
  gençliği; dağlarda, kadınlarla, şiirle ve uyuşturucuyla geçmiş 21 yaşında golden dawn'ın üyesi olan george cecil jones ile tanıştıp kendisinden aşırı etkilenmiş ve böyle böyle bu genç adam doğaüstü güçlere merak salmaya başlamış.

  23 yaşında, golden dawn'a katıldı. o zamanın golden dawn'ı hiç de boş beleş bir oluşum değildi. william butler yeats, arthur machen ve tabiki lider macgregor mathers. crowley mathers'e ne kadar saygı duyduysa da ve onu usta olarak gördüyse de işler değişecekti. * crowley mathers'e ciddi anlamda saygı duyuyordu fakat onu yeteneksiz/yetersiz buluyordu. crowley çok azimli ve kararlıydı teosofi derneği'nin ve golden dawn'ın kaynaklarının peşindeydi. golden dawn dağıldıktan sonra grubun londra parçası crowley'i homoseksüellikle suçlayıp dışlanmasını istedi. yardım amacıyla paris'e mathers'in yanına giden genç büyücümüz mathers'tan ret aldı ve gruptan uzaklaştırıldı, yapacak bişiyi yoktu büyücümüzün gençti ve intikam doluydu, öyle ki büyü ile mathers'in canına okuduğu rivayet edilir.
  yollara düşen büyücümüz; mısır, meksika, hawaii, hindistan'ı geizp budizm ve tantrik yoga üzerinde durdu 29 - 30 yaşlarında büyücümüz tam bir seks makinesiydi.

  12 ağustos 1903'te rose edith kelly ile evlendi cambridge'ten arkadaşı gerald kelly'nin kız kardeşiydi rose garip bir hatundu açıkçası emo girl tripleri falan zavallım aleister eşini içine kapanık zannederken hatun öteki dünya ile iletişime geçtiğini söyleyip trans halde yazılar yazmaya başlayınca crowley ne kadar beni yiyor lan bu karı diye düşünse de ikna olmuştu. "çok önemli ruhsal bir mesajın dünyaya aktarım görevi crowley'e verilmişti."
  the book of the law'ı crowley'e yazdıran şahıs aiwass! kahire dolaylarında iletişmesi hasebiyle bu bedensiz varlık isis'in evladı şahin kafalı güneş tanrısı horus da olabilir cin de olabilir bilemiyorum fakat the book of the law'da aiwass, insan oğlunun yeni dönemini ve dünyasal bilincin son evriminin yasalarını açıklıyordu.
  teorik ve pratik maji'de crowley, aiwass'ı seksüel-güneş enerjisinden kaynaklanan büyüsel bir akım kaynağı olarak tanımlar ki bu tanımlama aiwass'ın horus'un bir imgesi olması gerektiğini düşündürür.

  "ne istersen yap, kanunun hepsi budur." ve "aşk kanundur, aşk iradeye bağlıdır." cümleleri sanırım the book of the law'ı özetler. crowley bu öğretinin kendisine aiwass aracılığı ile gizli liderler tarafından verildiğine inanıyordu ve seçilmiş olmanın, öyle hissetmenin gazı ile tüm çalışmalarını, tüm olanlara rağmen mathers'e iletti. yaş olmuş 30 aleister bir çırak değildi hele ki yaptıklarından sonra maji* dünyasının rak starı idi aleister. mathers yine mathersliğini yapınca the book of the law'ı geride bırakmak istedi büyücümüz ve her zaman olduğu gibi yine kendini dağlara vurdu. kangchenjunga'ya tırmandı, adamın peşinden gelen bela durulmuyor ki tırmanışta bir kaza oluyor ve büyücümüzün başına kalıyor. döndükten bir müddet sonra ailesi ile birlikte çin gezisine çıkıyorlar. huylu huyundan vaz geçer mi? hazır çin'de iken i ching *i öğreniyor.

  1909'da the book of the law'ı unutmaya ettiği yemin üzerinden 4-5 yıl geçtikten sonra yeni bir faz'a yükseldiğine inanmaya başladı crowley 3 asır önceden john dee tarafından tanımlanan aethyr kafasını yaşadığını önesürüyordu. beşinci element, ruh ve metafiziğin çeşitli şekillerde var oluşu olan bu inançla aleister, edward kelley'in reenkarnesi olduğunu iddia etmiştir.
  victor neuburg ile bu dönemde yaptıkları ruhsal boyut gezileri ve çalışmaları meyvesini veriyor crowley, 1911'de the vision and the voice - aleister crowley'i yayımlıyor.
  1915-19 yılları arasında, amerika'da faal olan crowley, maji'nin en üst seviyesinde kendini "magus" olarak ilan etti. 23 yaşından beri amaçladığına ulaşmıştı. söylediğine göre, mısırlı tanrılar ona kadın formunda gelip, koklaşıp sevişip magus ünvanını kucağına bıraktılar.

  1920'de crowley sicilya'da tapınağını kurdu. kalan ömrünü "büyük çalışma" için adayıp insanlığın sıçrayışındaki sırları açığa çıkaracak kilit rolü üstlenmişti. zira insanlığın geçmişinde üç önemli ruhsal aşama yaşanmıştı, bunlar; paganizm, hıristiyanlık ve crowley bu ruhsal aşama the book of the law'da aiwass tarafından tanımlanmış ve şu şekildedir, "anne-isis baba-osiris ve çocuk-horus" ruhsal aşamanın horus planını yürüten crowley, çocuğun ödüllendirilme ve fethedilme dönemiydi. "onun egemenliği, her dönemde temeldir, kendinizin günah duygusunu ve bozulmuşluğunuzu gözlemleyin, günahsızlığın büyümesi ve sorumsuzluklar, tekrarlanan içgüdünün garip değişiklikleri... ilk oluşumda bir çocuk gibi sınırlanma vardır ve bu bir kabus gibi kıyametin korkusu ile birleşir."

  yeni dünya insanlarının peygamberi ve incil'in "the besat"'ı olarak kendini ilan eden crowley, vahiy 17'nin ona ima ettiği kadını aramaya başladı.
  "... ve beni ruhta çöle götürdü; ve yedi başı ve on boynuzu olan küfür isimlerle dolu kırmızı canavarın üstüne binmiş bir kadın gördüm... ve bana diyor; kadının üzerinde oturduğunu gördüğün sular, kavimler, milletler ve dillerdir ve gördüğün on boynuz ve canavar onlar kadından nefret edecekler, onu perişan ve çıplak edecekler ve onun etini yiyecekler ve kendisini ateşte yakacaklar... ve gördüğün kadın dünyanın kralları üzerin krallığı olan büyük şehirdir."
  şüphesiz ki bu kadın leah hirsig'idi. ondan bir çocuğu oldu, poupee. bu kız da tıpkı rose'dan olan kızı*gibi çocuk yaşta öldü.
  ve sicilya'dan sürgün edildiler. crowley o dönem kokain ve eroinin dibine vurmuştur diary of a drug fiend - aleister crowley'i yayımlar.

  1923'te moonchild - aleister crowley'i yayımladı aleister, diary of a drug fiend'in sonraki yılında. bu kitapta büyücü ve bir kadının öyküsü anlatılsa da kitap çok daha derindi.
  "bir adamın kafasını keserseniz adam ölür. neden? çünkü bu onu öldürür. asıl yanıt gerçekten de budur. anatomiye ya da fizyolojiye yapılacak bilgelik dolu geziler, yalnızca sorunun kendisinden kaçar. kalbin, yaşamsal bir organ olduğunu söylemek onun neden yaşam için gerekli bir organ olduğunu açıklamaz. buna rağmen, şimdiye kadar yapılan, sorgulayan her akla oynanan oyun, tam da budur. neden karanlıkta göremiyorum? çünkü ışık görmen için gereklidir. bu konudan çomak ve koni hücreleri ve optik merkezler ve göz billuru ve mercekler ve vibrasyonu ele alacak şekilde söz etmenin karmaşıklığı edwin arthwait'in can çekişen ingilizcesinin konuyu ele alış biçiminden çok da farklı değildir.
  bilgi gerçekten de deneyim ile sınırlanmıştır. doğanın kanunları, kant'ın söylediği gibi, aklımızın kanunları ve huxley'in söylediği gibi, gözlemlenen olayların genelleştirilmesidir."

  1947'de ölen crowley ardında bir çok gizem bıraktı fakat onu en iyi anlayan ve anlatan, onun otobiyografı ve çalışmalarının koleksiyoncusu gerald yorke idi. yorke, aleister için şöyle demiştir: "ne olursa olsun, kim ne derse desin, crowley bir şarlatan değildi. inandı, çalıştı, acıya katlandı, gücü vardı ve olağanüstüydü. yaşamındaki en büyük hata tapınak ve thelema dini girişimi oldu ama bu da onun yapısından geliyordu, sürpriz sayılmazdı. hıristiyan kamuoyu onu şeytan ilan ederken bile çekiniyor ve saygı duyuyordu. birçok yakını onu bir daha görmekten kaçındılar ama müridleri bugün dahi magus'un ölümüne yas tutuyorlar.."

  çoğu ingliz yazar ve şarkıcı crowley'e eserlerinde saygılarını sunarlar. misal, mr. crowley - ozzy osbourne adı üstünde. hatta buradayı biraz açayım, "was it polemically sent?" sorusu direkt olarak crowley içindir. mathers ibnenin tekiydi ozzy amca.
  good omens - terry pratchett & neil gaiman*

  kaynaklar: http://www.hermetics.org/ *
  http://frpnet.net/ *
 2. oğlunun adı resmen atatürk
  aleister atatürk crowley.. neden çok merak ediyorum
 3. cocuklarinin adlari asagidaki sekilde olan ingiliz.

  nuit ma ahathoor hecate sappho jezebel lilith crowley (1904–06)
  lola zaza crowley (1907–90)
  astarte lulu panthea crowley (1920–2014)[1]
  anne leah crowley (1920)
  randall gair doherty (1937–2002)

  kaynak: wikipedia
 4. lola voodoo kulturunde geçen bir tanrıca
  astarte mezopotamya tanricasi
  lilith adem'in ilk eşi ve üçünün de ortak noktası vatikan tarafından tarafından lanetlenmeleri.

  oğlunun adının atatürk olması da çok ilginç nedeni hakkinda bir bilgi yok. sadece 1920'lerde istanbul isgali sırasında aynı mekanda farklı masalarda oturdukları ve hiç tanismadiklari, fakat aleister crowley'nin atatürk'e hayran olduğu biliniyor.

  konu hakkinda soru çok fakat kaynaklarda yeterli cevap yok.