alejandro zambra

Kimdir?

zambra, instituto nacional general josé miguel carrera'da okuduktan sonra devam ettiği şili üniversitesi'nin ispanyol edebiyatı bölümünden 1997 yılında mezun oldu. kazandığı bursla eğitimini madrid'de devam ettirdi ve ispanyol edebiyatı yüksek lisansını burada tamamladı. şili'ye geri dönerek pontifical katolik üniversitesi'nde edebiyat doktorası yaptı. zambra, santiago'daki diego portales üniversitesi edebiyat fakültesi'nde ders vermektedir. (wikipedia)
 1. alejandro zambra'nın türkçeye çevrilmiş 4 kitabı var. hepsi de notos yayınlarından.

  sanırım cümlelerinde kendimi bulduğumu sandığım için bu kadar sevdiğim bir yazar. kısa, sade, ilk bakışta vuuuuuu diyemeyeceğin, aforizma kabul edemeyeceğin cümleleri var. gösterişsiz. süsten uzak. işte bu yüzden oldukça samimi.

  olay örgüsünü ayrı seviyorum kitaplarında, gidişler gelişler, bir gelecekten bir geçmişten söz etmeler, şimdiyi kaçırmamalar... şili toplumunu, devrimi, diktatörlüğü çokça anlatıyor satır altlarında.

  zambra çocukluğundan, çocukluk hikayelerinden beslenen bir yazar bana göre. devrimi ve darbeyi yaşamamış, ama çocukluğunda bunun izlerini çok görmüş insanlarda. bununla beslenince ister istemez dikatatörlüğün kendisini değil izlerini anlatmış çoğu zaman.

  insanın içinde victor jara dinleme isteği uyandırıyor sanki...

  bir göz atmanızı tavsiye ederim, farklı bir toplumu tanıyabilir, farklı bir edebiyatçıya şans verebilirsiniz...

  **
  buraya da yorumladığım zambra kitaplarınıı iliştireyim.

  (bkz: bonzai - alejandro zambra)
  (bkz: eve dönmenin yolları - alejandro zambra)
  (bkz: ağaçların özel hayatı - alejandro zambra)
  (bkz: belgelerim - alejandro zambra)