alfred kubin

Kimdir?

alfred leopold isidor kubin (10 nisan 1877 – 20 ağustos 1959) bir ressam, illüstrasyoner ve bir yazardı. bohemya'nın kuzeyinde bir kasaba olan leitmeritz'de doğdu. annesi johanna jenny bir piyanistti. babası friedrich franz kubin memurluktan sonra gümrük müfettişi olarak devam etti. 1882 yılında ailesiyle birlikte zell am see, avusturya'ya taşındı.

beş yaşındayken hayal gücüne dayalı resimler çizmeye başladı. çizimleri büyücüler, korkunç hayvanlar, vesaire ile doluydu.

annesi on yaşındayken öldükten sonra, kubin çocukluğuna veda etti, salzburg'da bir dil okuluna gönderildi.

ikinci sınıfta sınıfta kaldı. babası onu on dört yaşında inşaat mühendisliğine gönderdi. tekrar sınıfta kalınca, bir fotoğrafçı olan amcasının yanında, klagenfurt'da stajyer olarak çalışmaya başladı.

intahara meyilliydi. annesinin mezarı başında kendisini vuramadan baygınlık geçirdi. orduya yazıldı. sinir harabiyeti sebebiyle çürüğe çıktı. babası tarafından akademi de profesör olan gysis'in çizim sınıfa katılması teşviğine rağmen, ona öğretilen katı ve akademik çizim tekniklerini sevmedi. grotesk fikirlerini ifade etmek istiyordu.

münih'te klinger'in maden üzerine asitle yaptığı resimleri gördü. bu onun fikirleri için son derece uygun bir sanat biçimiydi.

yirmi altı yaşında babasını, yirmi yedi yaşında nişanlısını kaybetti.

yazdığı tek eser diğer taraf 'dır

(6.45/diğer taraf/önsöz)