algan sezgintüredi

Kimdir?

algan sezgintüredi, 1968 yılında babasının yedek subaylık görevi nedeniyle bulunduğu erzurum’da dünyaya geldi. saint benoit lisesi’nin ardından mimar sinan üniversitesi güzel sanatlar fakültesi grafik bölümü’nden mezun oldu. 1995 yılından beri eşi ve oğlu ile birlikte izmir’de yaşayan sezgintüredi, yazarlık ve çevirmenlik yapmaktadır. türk edebiyatına kazandırdığı, “katilin şeyi”, “ katilin meselesi”, “katilin uşağı” romanlarından oluşan polisiye serisine geçtiğimiz ay eklenen “katilin şahidi” romanı yazarın yayınlanan son eseridir.
  1. yazdığı polisiye serisiyle ismini duyurmuş yazar ve çevirmen. kendisiyle facebook vasıtasıyla konuştum. sabırla sorularımı cevapladı. kanımca sıcakkanlı birisi. umarım yüzyüze görüşme fırsatım da olur.
  2. katilin şeyi ve katilin meselesi adlı kitaplarını okumuş, serinin diğer kitaplarını ise okunacak listesine almış biri olarak tarzı ve kalemi farklı ama güzel bir yazar ağabeyimiz. ben de kendisiyle twitter üzerinden iletişime geçmiş, ilk iki kitabı hakkında bazı yorumlarımı iletmiştim. sıcakkanlılıkla cevaplamış ve açıklama yapmıştır bana. çeviri kitaplarını okumadığım için çevirmenliği konusunda bir şey diyemem ama iyi bir yazar olduğunu dile getirebilirim. kısaca, algan sezgintüredi kitaplarını okuyun.
  3. katilin şeyi, katilin meselesi, katilin uşağı ve katilin şahidi kitaplarını okumuş bulunmaktayim. ilk iki seriyi çok önce, geçen ay içinde de serinin üçüncü ve dördüncü kitaplarını okudum. vedat ve tefo'nun hikâyeleri her kitap da daha da iyi duruma geliyor. dördüncü kitabın ( katilin şahidi ) kurgusu olan kapalı oda cinayeti ise çok iyi kurgulanmış. külliyattan sadece okumadığım son kitap olan maktulün şansı kaldı. onu da kısa sürede okuyabilirim inşallah.

    ayrıca büyük ihtimal ekim ayının ortalarında falan da yeni kitabı çıkacak. bilgi, bizzat yayınevi editöründen. az bir ihtimal, ekimden sonraya sarkma durumu da olabilirmiş ama. algan sezgintüredi'ye bağlıymış bu uzama işi.