ali çolak

Kimdir?

ali çolak (d. 1965, nazilli, aydın). gazi üniversitesi teknik eğitim fakültesi'nde basladığı yüksek öğrenimini, dokuz eylül üniversitesi buca eğitim fakültesi türk dili ve edebiyatı bölümü'nde tamamladı. (1988) edebiyat dergilerinde deneme ve incelemeleri yayımlandı. basılmış oniki kitabı bulunan ali çolak, 1996 yılında, "günlük güneşlik şarkılar" adlı eseriyle türkiye yazarlar birliği tarafindan "yılın deneme yazarı" seçildi.

bir süre milli eğitim'de ve özel öğretim kurumlarında edebiyat öğretmeni olarak görev yapan ali çolak, zirve üniversitesi'nde misafir öğretim üyesi olarak edebiyat-dil ve iletişim dersi vermektedir.

eserleri
mavisini yitirmiş yaşamak (insan yayınları 1995)
günlük güneşlik şarkılar (ötüken yayınları 1996)
günün ötesi (timaş yayınları 1997)
ince sözler (ötüken yayınları 1999)
periyi uyandırmak (ötüken yayınları 2000)
gün sarısı (zaman kitap 2001)
söz işıldağı (zaman kitap, 2003)
bir bahçe düşü (ötüken neşriyat, 2005)
yitik hüzün (zaman kitap, 2006)
bilmem hatırlar mısın (kapı yayınları, 2009)
bir ateş yakmak (zambak yayınları, 2012)
şair dediğin (kapı yayınları, 2012)
susarak konuşalım (zaman kitap, 2014)
ama sözcükleri götüremezler (zaman kitap, 2015)
  1. cumartesi günlerini keyifli hale getiren kalemdir.egenin insanı olduğu sıcacık cümlelerinden belli olmaktadır.ilk defa susarak konuşalım kitabıyla dikkatimi çekmişti.günlük hayatın keşmekeşinden çıkıp insanı kah bir köy odasına,kah bir katran ağacının tepesine kondurup kendini dinlemesini sağlıyor.kültür-sanat üzerine ciddi mesaisini harcamaktadır ama bunu entelektüel olmak ya da başka kaygılarla değil yaşamın değişik renklerini bize hissettirebilmek için yapmaktadır.yeri gelince o çok konuştuğumuz konularda da konuşur ama ona verdiği değer çok sınırlıdır.