• youreads puanı (8.60)
 1. müziği insanda yerinde durulamaz bir ruh yaratacak cinsten.. hele ki sözlere de eşlik ederseniz ne ala.. hiç bir yerini bilmeseniz de içten içe bir "ınınn ınınnnn.." çekersiniz.. efsanedir, hatunun eşlik ettiği yerler farklı bir tat katar parçaya.
 2. funky tona sahip eğlenceli bir şarkı.

  'diyor felsefeyi sever misiniz ali diyor biz hep dönerciyiz
  luther diyor kız machiavelli
  şampiyon biziz diyor ali attığımız gollerden belli'
 3. idiotloji gibi güzel bir kavramı hayatımıza sokmuştur.
 4. ben
 5. her pazar gittiğim bit pazarında orjinal kasedini bulduğum mfö albümündeki bomba şarkı.

  pazarda 60'lar 70'ler plak ve 80-90'lar kaset albümleri bulursam affetmiyorum.
 6. geçtiğimiz sene bir gün toplu bir organizasyon yaptık ve 5 kız 4 erkeklik bir grup olarak bara gittik. bu 4 erkekten birinin adı muzaffer ve masadaki kızlardan biriyle konuşuyorlar*. garson arkadaş siparişleri alırken "bugün açık kareoke günü, kareoke yapmak isterseniz şarkıyı söylemeniz yeterli, biz çalışanlar olarak beğenirsek tüm masaya birer içki ısmarlıyoruz" dedi. ama gece boyu kimse çıkmadı sahneye. saatler ilerledi falan biz içkiler bitsin kalkarız diye karar aldık, hemen arkasından mekandaki son masa da kalktı. bir arkadaşımız beni ve masadaki muzaffer olmayan arkadaşa kaş göz yapma suretiyle çağırdı, "ali desideroyu biliyoe musunuz." dedi. masumca kafa salladık ikimiz de. sonra bara gidip "hocam kalkıcaz şimdi kalmadan önce ali desideroyu söyleyelim dedik var mı parça" gibi konuşmaya başladılar. ses etmedim ben de arada kaynarım diye düşündüm. sonra arkadaş bize dönüp "beyler, ali desidero olan kısmı muzaffer olarak değiştiriyoruz. aliiii ali desidero dediğinde muuuz muzaffer diyoruz onun dışında tüm alileri muz olarak değiştiriyoruz" dedi. şarkının bölümleri bölüştük. ve çıktık sahneye, bizimkiler ne oldu falan diye bakıyor ve şarkı başladı " arkadaşları muz derler...." muzaffer kıpkırmızı olup şarkının yarısında mekanı terketti. çalışanlar gülüyor, bizim masa* yerlere falan yatıyor. şarkı bitti, muzaffer ortalıkta yok. hesabı ödemeye gittik bardaki eleman "yarısı benden yarısı sizden" dedi.

  muzaffer bizle bir haftadan uzun bir süre görüşmedi, kızla da çıkmadılar bizim yüzümüzden ama ne yalan söyleyeyim hayatımda o kadar eğlendiğim çok az olmuştur.
  bozuk
 7. sözlerinde bahsedilen esas kızın su katılmamış bir ikizler kadını olduğuna emin olduğum şarkı. bakın, ayet var ayet:

  "(...) elbette ki feminist bir kız / metafiziğe de inanmakta
  bir kusuru var yalnız kızın / biraz entel takılmakta
  optimist hem de pesimist biraz / idealizmi de savunmakta

  (...)

  teoride desen zehir gibi / pratik dersen sallanmakta
  bazen ben hümanistim diyor / bazen rasyonalist oluyor
  değişik bir psikoloji... / bir felsefe; 'idiotloji' "

  ama idyot midyot, ayboluyo. aşgolsun.