• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
Yazar Larry Platt
allen iverson efsanesi - larry platt
hem spor yıldızı, hem anti kahraman, hem hip-hop ikonu olan allen iverson, etrafındaki engellerin üstesinden gelip amerikan popüler kültürüne dâhil olmayı başarmıştır, üstelik hiç ödün vermeden. philadelphia 76ers takımının 182 santimlik oyun kurucusu, asi dövmeleri ve gangster tarzı örülü saçlarıyla spor dünyasının en tanınan ve en çok tartışılan yıldızlarından biridir. sixers'ı arka arkaya beş sezon playoff'a taşıyan allen iverson'ın kenar mahallelerde geçen sorunlu çocukluğundan nba süper yıldızlığına uzanan inanılmaz yükselişi, 2001 yılında takımını finale taşıması ve yine o sene kazandığı en değerli oyuncu ödülü ile taçlanmıştır. daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış ve özel röportajlarla elde edilen bilgiler içeren ve iverson'ın yakın çevresinin eşsiz katkılarıyla hazırlanmış olan yalnızca güçlüler ayakta kalır, yeni efsanenin arkasında yatan gerçeklerin ilk detaylı incelemesidir.

bu kitap, tıpkı iverson gibi, hassas ve tehlikeli noktalar arasında çaba harcamadan geziniyor ve gerçek bir amerikan efsanesinin arkasındaki gizemi ve insaniyeti ortaya çıkarıyor. yalnızca güçlüler ayakta kalır, kültürel ufkumuzda iz bırakmayı başaran en yetenekli ve kışkırtıcı dâhilerden birinin büyüleyici bir portresini çiziyor.
 1. iki yıl önce okuduğum bir biyografi kitabı. bence güzel bir dille yazılmış. çünkü öyle olmasaydı iverson ya da nam-ı diğer bubba her başarılı olduğunda sevinmez, çuvalladığında da üzülmezdim. kısaca baketbol severler için güzel bir kitap.
 2. üç sene önce gezi olayları esnasında bir arkadaşa ödünç verdiğim, sonra da irtibatı koparıp bir türlü geri alamadığım, okuduklarım arasında bir insanı bütün özellikleri ile tasvir etme konusunda en çok beğendiğim biyografilerden biridir.

  --spoiler--

  ünlü 96 draftı öncesi bir takım psikolojik testlerden geçtiği ve bunların sonucunda hakkında şöyle bir rapor hazırlandığı anlatılıyor kitapta.

  ''büyük bir miktarda öfke ve hayal kırıklığı barındıran rahatsız bir kişilik. uzun süreli strese maruz kaldığında huysuz, asi ve kimsenin onu anlamadığına inanan bir karaktere bürünebilir. bir yere ait olmak isteyen sadakatli bir insan ama yönetilmeye ve kılavuzluğa ihtiyacı var. şefkate aç ve kendisine sahada güveni sonsuz olan bir kişilik. saha dışındaki kimseye güvenemeyen, ne yapması gerektiğini bilmeyen bir genç.''

  -- spoiler--