1. günümüzde bir takvim yılı içinde dünya genelinde yaşanmış ekonomik, siyasi, coğrafi, spor alanlarında ki gelişmelerin önemli olayların tarih sırasına göre derlendiği ayrıca içinde ülkelerin konsolosluk bilgileri, milli ve özel tatil günleri, para birimleri gibi ajanda bilgilerinin bulunduğu kitaplara verilen isim.
  2. gnss (global navigation satellite system=> gps, glonass, galileo vb.) sisteminde her uydunun hangi zamanda yörüngenin neresinde bulunacağını bilen programa da verilen addır. ancak bu haliyle 'elektronik almanak' olarak adlandırılır.
  3. nerden hatırlıyorum nerden hatırlıyorum diye düşünüyordum . google amca sağolsun ki buldum . geleceğe dönüş film serisinin birinde biff adlı zorba bir karakter vardı bir spor dergisine bakarak maçların sonucu üzerine bahis oynuyordu . bu kitabın adıdır aynı zamanda
  4. astrolojiye bağlı , geyşaların oldukça önemsedikleri rehber, el kitabı. öyle ki ; bir karar almadan önce almanak'larına bakarlar , olumsuz bir yorum varsa o karardan vazgeçerler ya da daha uygun zamanlara bakarlar.
    bir nevi aşırı ciddiye alınmış günlük burç yorumları gibidir.
  5. yılın gün, hafta, ay gibi bölümlerinden başka, bayram, yıl dönümü gibi belli günleri ve bir takım astronomik, meteorolojik, istatistikî bilgileri gösteren kitap biçiminde takvim.