1. hastası olduğum bir veda efekti. aloha!
  mnb
 2. yalnızca bir veda sözcüğü değil ingilizce hoşgeldiniz anlamında da kullanılmaktadır ayrıca hawai dilinden diğer dillere yayılmış bir sözcüktür,aloha dediğim an kafamın içinde aniden hawaii çiçekleri boynuna asılmış el sallayan insanların belirmesi de etkileyici...
 3. bir ortam erişim kontrol protokollü olan aloha, aloha sistemi veya basitçe aloha olarak da bilinir ve hawaii üniversitesi'nde geliştirilen öncü bir bilgisayar ağı sistemidir. alohanet, kablosuz bir paket veri ağının ilk halka açık gösterisini sunan haziran 1971'de faaliyete geçmiştir. alohanet, 1970'lerde ticari uygulamalar için bir bilgisayardan veya bilgisayardan iletişim için frekans atamaları bulunmadığından, yeni bir orta erişim yöntemi (aloha rasgele erişim) ve deneysel ultra yüksek frekans (uhf) kullanmıştır.
  akif
 4. a)pure aloha
  oldukça basit bir protokoldür.
  university of hawaii tarafından 1970’li yıllarda küçük adalar arasında iletişim kurmak için geliştirilmiştir.
  oldukça verimsiz bir yöntemdir. hesaplamalar ortalama %18 gibi bir verimle çalıştığını göstermiştir.
  istasyon sayısı ve iletişim sıklığı doğrudan kaliteyi etkiler; gönderilen mesajların eşzamanlı olması çakışmaya neden olur.
  alınan mesajlar için yayılan ack’lar ile sağlanan basit bir kontrol mekanizması vardır.
  b)slotted aloha
  çok verimsiz çalışan aloha’yı geliştirmek için tasarlanmıştır.
  istasyonlar pure aloha ‘dan farklı olarak belirli zaman slotlarında gönderme hakkına sahiptirler.
  bu sinyal çakışmasının ya tamamen olmasına ya da hiç olmamasına neden olur.
  throughput’u oldukça olumlu etkiler. pure aloha’da %18 olan verim %36 lara kadar ulaşır fakat bu yinede bizim için çok değerli bir kaynağı oldukça boşa harcar.
  akif