alper canıgüz

Kimdir?

1969´da istanbul´da doğdum. çocukluğum acıbadem´in çeşitli mahallelerinde, uydurduğum hikayeleri arkadaşlarıma anlatarak geçti. kalan zamanlarımda da mahalle savaşlarına katılıyordum. zannediyorum yalancı ve kötü huylu oluşum bundan ileri gelmektedir. 1980´de dârüşşafaka´ya girdim. orada, fazla konuşmak zayıf biri olduğunuzu düşündürebileceğinden hikayelerimi anlatmayı bırakıp yazmaya başladım. bir ara franz kafka isimli şahsiyetin benim kadar iyi uydurabildiğini fark edip küçük bir hayal kırıklığı yaşadım. ama çabuk toparlandım. ne de olsa ben daha gençtim ve o ölmüştü. boğaziçi üniversitesi´ndeki psikoloji eğitimim bana japon bıldırcınlarından pek de akıllı sayılamayacağımızı öğretti. otuz yaşına geldiğimde, başladığım bir romanı nasıl olduysa bitirebildim: "tatlı rüyalar, psiko-absürd romantik komedi.

" bugünlerde 11 aylık kızım ada´yla birlikte yeni romanım üzerinde çalışıyoruz. jules verne, michel zevaco, dostoyevski, calvino, nabokov ve fowles hayatımın farklı dönemlerinde beni etkilemiş, büyük uydurukçulardır.

 

  1. psikoloji eğitimi almasından mıdır bilinmez ama değişik kafalarda yazan, yazacak olduğu kitaplar dört gözle beklenen güzel yazar.
  2. metrobüste yırtına yırtına kahkaha atmamı sağlamış yazar kişisi. 2012 yılında tüyapta elimdeki kitapları imzalatırken tanışmakla müşerref olduğum ,mütavazi ,sıcak ,cana yakın kişi. yeni kitabını merakla bekliyoruz.
  3. once murat menteş'i tanidim . butun kitaplarini okudum . sonra afilli filintalarin internet sitesini tanidim . orda gezinirken o zamanlar hic tanimadigim alper canıgüz'un bir yazisini okudum ve nihayet kaybettigim birseyi bulmus gibi bir duyguya kapildim. psikolojiye olan buyuk hayranligim da uzerine eklenince ne kadar degerli birsey bulduguma inanamiyordum. ilk iki kitabini okudum ama ucuncu ve en cok begenecegimi dusundugum kitabina yarin girecegim vize icin baslayamadim. okudugum kitaplarin bende biraktigi etkiden dolayi zaten pek kuvvetli olmayan hafizam uzerinde kotu etki yapacagini dusunuyorum ama kapaktaki oyuncak tabancayla agzina su sıkan cocugu dusunmeden bekleyebilmek de pek mumkun olmuyor.
    nagan
  4. yıllar önce "tatlı rüyalar" kitabıyla tanıştım bu adamla... gece 12'de öylesine başlamış, ertesi öğlen 11 gibi bitirmiştim... ulan ne gülmüş ne eğlenmiştim be...
  5. bütün kitaplarını okuduğum, okurken de çoğu kez sesli gülmeme sebebiyet vermiş yazar. keşke hep bir şeyler üretse.
  6. garip bir şekilde beğendiğim nadir yerli yazarlardan, ha tabii yazar diyebilirsek.
  7. yeni kitabı yakında raflarda olacak yazardır. murat menteş gibi kendisinin kitabı da son rötuşlar halinde. bu güz, güzel geçecek gibi...