• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.70)
alper kamu cehennem çiçeği - alper canıgüz
"bilirsiniz, insanlar doğar, ölür ve sonra büyür."

dünyanın en küçük dedektifi geri döndü.

alper kamu 9 yıl sonra, hâlâ 5 yaşında.

alper canıgüz'ün eşsiz kahramanı alper kamu'yla birlikte her türlü şiddetin hüküm sürdüğü bir atmosferde, kırık hayatların, küllenmiş aşkların ve daha nice esrarın peşinde kara mizahla yüklü yeni bir yolculuğa çıkıyoruz.

kahramanımız, bu kez bir çocuğun ölümü ve eski bir aşk hikayesinin ardındaki gerçekleri ortaya çıkarmak için uğraşırken, "insanlığa dair kavrayışımızı biraz daha ileri götürmeyecekse bir cinayeti çözmenin ne anlamı var ki?" diyen bir dedektife yakışacak şekilde, adalet kavramımızı sorguluyor.

alper kamu cehennem çiçeği; ilk üç romanıyla edebiyatımızda kendine özgü ayrıcalıklı bir yer edinen alper canıgüz'den kahkaha ve gözyaşının iç içe geçtiği büyülü bir serüven.
(tanıtım bülteninden)
 1. mnb
 2. !---- spoiler ----!

  devinimin olduğu yerde ışık, ışığın olduğu yerde kaçınılmaz biçimde gölge vardır. hayat ışıkla mümkünse de, hayatın anlamı gölgelerde saklı durur. zamanın ölü doğmuş çocuklarını görürsünüz karaltıların içinde. sözcükler,suskunluklar, şarkılar, ağıtlar, yeminler, ihanetler, kahkahalar, gözyaşları, sevinçler, hayal kırıklıkları ve yüzler... en çok da yüzler. neden söz ettiğimi biliyorsunuz. bütün aşklar küllenir, bütün babalar ölür, bütün hikayeler biter. birinin yıkıntıların nöbetini tutması gerekir; işte bu yüzden, biri hariç, bütün çocuklar büyür.

  gölgesini kaybeden insan, gölgenin kendisine dönüşür.

  !---- spoiler ----!
 3. mizahi bir üslupla yazılmış, akıcı, tek nefeste okunup bitirilebilecek kitap. ayrıca okkalı tespit ve giydirmeleri de mevcuttur.

  !---- spoiler ----!

  '' 'hatrınızı sormaya geldim,' diye yanıtladım elimdeki dosyayı kapatıp masanın üzerine atarken.

  'beni merak ettin yani, hepsi bu, öyle mi?' tavrı alaycı, bakışları kuşkucuydu.

  'yok' dedim, 'hepsi o değil. bir de o 1 mayıs gösterilerinde ananız babanız yaşında insanların üstüne kurt köpekleriyle, biber gazlarıyla falan saldırmaya hiç utanmıyor musunuz, onu merak ettim.' ''

  !---- spoiler ----!