• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (5.00)
altın gözde yansımalar - carson mccullers
carson mccullers, abd'nin güneydoğu eyaletlerinden birinde, barış zamanı bir ordugâhta geçen bu romanında, beş kişinin yalnızlıkları, düşleri, saplantıları, başarısızlıkları ve zaaflarından bir "insani cehennem" örüyor. bastırılmış duygularıyla savaş halinde bir yüzbaşı; onun dünyayı umursamayan, delifişek karısı; bu kadının sevgilisi ve aynı zamanda aile dostu olan bir binbaşı ve onun sadakatsizliği yüzünden acı çeken, kırılgan ve duyarlı karısı. bir de, akşam yemeklerinde buluşan ya da birlikte kâğıt oynayan bu insanların hayatlarını gözetleyen, sessiz sakin, ama tehlikeli er williams… ordugâhın monoton ve boğucu atmosferinde sıkışıp kalmış bu beş kişiyi bekleyen trajedi daha en baştan sezilmektedir... mccullers, "altın gözü"nden yansıyan bu acıklı portreleriyle, insan kalbinde yatan arzu ve nefreti iskandil ediyor. altın gözde yansımalar bizi ruhun karanlık dehlizlerinde dolaştıran romanlardan...
(tanıtım bülteninden)
  1. biseksüel bir albayın, adeta 'iki arada bir derede' hikayesinin olağanüstü temiz ve işlevsel bir dil ile aktarılmaya çalışıldığı, mccullers'ın 1941 tarihli kitabıdır.

    ayrıca yalnızca albay'ın hikayesini -- ve dolayısıyla genç erin -- görmezsiniz kitapta. asker eşlerinin kendi aralarındaki intihara vardırabilecek çatışmaları, iki dünya savaşı arasındaki yılların insanlar üzerindeki karamsar etkisi ve 30'lu yıllara ait daha birçok 'barışsal' şey akar kitap mccullers'ın sade dili arasında.

    topu topu 242 sayfa olan kitap, alınıp bir yaz akşamüstü okunabilecek kadar akıcı. -- kaçıncı kere diyorum bunu!? -- ama tam bir yaz kitabı, betimlemeleri ve doğa tasvirleri ile, onu da belirtmeden geçmeyeyim! keyifli okumalar.