• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (7.00)
altın pusula dizisi - kuzey ışıkları - philip pullman
bizimkine parallel bir dünyada, on iki yaşındaki didişken lyra ile cini pantalaimon, bildiğimiz oxford’da farklı ama yine de tanınabilen bir oxford’da yaşar. bir akşam, lyra’nın amcası lord asriel okulu ziyarete gelir. lyra ile cini, onun hocalarla yaptığı gizli toplantıya kulak misafiri olurlar. lyra gizlendiği dolapta, toz, kuzey’de havada asılı bir şehir ve cinayetle sonuçlanan bir keşif seferi hakkında esrarengiz hikayeler dinler. sonra arkadaşı roger, çocuk hırsızı gokgoklar tarafından çalınır, tekinsiz ama güzel mrs. coulter onu birlikte yaşamak için londra’ya götürür. çingenelerin kurtardığı lyra onlarla kuzey’e gider, zıhrlı ayılar ile arktik’in cadı klanlarının da dahil olduğu bir savaşa karışır.
özet d&r'dan alınmıştır.
  1. gelmiş geçmiş en iyi yazarlardan bir tanesi pullman. serinin ilk kitabını okuduktan sonra yarattığı dünyadan çıkmak istemedim. bir haftasonumu pullman'ın evreninde geçirdim.

    serinin asıl adı his dark materials'dır. ilk kitap amerika'da altın pusula olarak yayınlandığından seri bu isimle etiketlenmiştir. şahsi tercihim his dark materials'ın daha iyi bir isim olduğu yönünde