1. 26 aralık 1923 tarihinde izmir'de kurulan ve kırmızı-lacivert renklerinden dolayı kırmızı şeytanlar olarak bilinen futbol takımı.
    "iyi birey, iyi vatandaş, iyi futbolcu" gibi bir sloganları daha doğrusu hedefleri var ve bu amaçla sadece futbolcu yetiştirmeye değil aynı zamanda iyi bir insan yetiştirmeyi de kendilerine misyon edinmiş durumdalar.

    yanılmıyorsam, 2015-2016 sezonu itibarı ile mücadele ettikleri ptt 1. liginde, kadrosunda yabancı oyuncu bulundurmayan ve bunu kulüp prensibi haline getirmiş olan tek takım kendileri.

    ekleme: bu yorumu girerken, kulübün kuruluş tarihi dikkatimi çekmiş ve "cumhuriyetin ilk futbol takımlarından biri olsa gerek" diye düşünmüştüm. az evvel yine aklıma takıldı nereden estiyse ve ufak bir araştırma yaptım. edinebildiğim bilgilere göre 1923 yılında kurulan yalnızca 2 adet futbol kulübü bulunmakta birisi altınordu diğeri de 14 mart 1923 kuruluşlu olan gençlerbirliği sk. bu durumda, altınordu cumhuriyetin ilanından sonra kurulan ilk futbol takımlarından birisi değil, cumhuriyetin ilanında sonra kurulan ilk futbol kulübü sıfatını taşımakta.
    not: altınordu'dan daha önce kurulan ancak çeşitli sebeplerle varlığına son veren, adı sanı unutulmuş başka takım(lar) varsa bilemeyeceğim. o kadar kapsalı bir araştırmaya girişmedim.
  2. altyapi çalışmalarına gerekli önemi veren türkiye'nin nadir kulüplerinden birisi umarım hakettikleri noktaya bir an önce gelirler.
  3. hayatında izmir görmemiş beni, destekçisi (taraftar değil) yapan takımdır. akla, gençlere önem veren oluşum hangi dalda olursa olsun övgüyü hakediyor bence