1. 26 aralık 1923 tarihinde izmir'de kurulan ve kırmızı-lacivert renklerinden dolayı kırmızı şeytanlar olarak bilinen futbol takımı.
  "iyi birey, iyi vatandaş, iyi futbolcu" gibi bir sloganları daha doğrusu hedefleri var ve bu amaçla sadece futbolcu yetiştirmeye değil aynı zamanda iyi bir insan yetiştirmeyi de kendilerine misyon edinmiş durumdalar.

  yanılmıyorsam, 2015-2016 sezonu itibarı ile mücadele ettikleri ptt 1. liginde, kadrosunda yabancı oyuncu bulundurmayan ve bunu kulüp prensibi haline getirmiş olan tek takım kendileri.

  ekleme: bu yorumu girerken, kulübün kuruluş tarihi dikkatimi çekmiş ve "cumhuriyetin ilk futbol takımlarından biri olsa gerek" diye düşünmüştüm. az evvel yine aklıma takıldı nereden estiyse ve ufak bir araştırma yaptım. edinebildiğim bilgilere göre 1923 yılında kurulan yalnızca 2 adet futbol kulübü bulunmakta birisi altınordu diğeri de 14 mart 1923 kuruluşlu olan gençlerbirliği sk. bu durumda, altınordu cumhuriyetin ilanından sonra kurulan ilk futbol takımlarından birisi değil, cumhuriyetin ilanında sonra kurulan ilk futbol kulübü sıfatını taşımakta.
  not: altınordu'dan daha önce kurulan ancak çeşitli sebeplerle varlığına son veren, adı sanı unutulmuş başka takım(lar) varsa bilemeyeceğim. o kadar kapsalı bir araştırmaya girişmedim.
 2. altyapi çalışmalarına gerekli önemi veren türkiye'nin nadir kulüplerinden birisi umarım hakettikleri noktaya bir an önce gelirler.
 3. hayatında izmir görmemiş beni, destekçisi (taraftar değil) yapan takımdır. akla, gençlere önem veren oluşum hangi dalda olursa olsun övgüyü hakediyor bence
 4. ''iyi birey, iyi vatandaş, iyi futbolcu'' sloganının hakkını veren ve sistemiyle artık bir ekol haline gelmeye başlayan kulüp.
  futbolculara fidan dikme, süt sağma, hasat ettirme, yabancı dil öğretme, yurt dışı turnuvalarda müzeleri gezdirme gibi eğitimin sadece saha içinde değil saha dışında da verilmesi gerektiğini gösteriyor. altyapıya yaptığı yatırımlarla birkaç seneye kalmaz bu emeklerinin karşılıklarını alacaklar. umarım diğer kulüpler de örnek alır. yoksa hala 3 milyon türk nüfusu bulunan almanya'dan kaliteli türk futbolcular yetişirken, nasıl oluyor da 80 milyonluk türkiye'den yetişmiyor sorusunu sormaya çok devam ederiz.