1. takip eden ortalama sinemaseveri bir düzey yukarıya taşıyabilen dergi. en azından kendi tecrübem bu yönde. sapla samanı ayırma, çeri çöpü ayıklama yetisi kazandırıyor. siteleri de pek güzel

  not: dergi kategorimiz neden yok sayın yönetim? işte bunlar hep sanat mı diyorsunuz?
  mesut
 2. bu ay çıkan 150. sayısıyla birlikte okurlarına Altyazı’nın Gayri Resmî ve Resimli Türkiye Sinema Sözlüğü'nü hediye etmektedirler.

  İstanbul anadolu yakasında bakındığım birkaç mağazada bulamadım. rast gelen bilgilendirirse sevinirim.

  !---- alıntı ----!
  Altyazı’nın Türkiye Sinema Sözlüğü Çıktı!

  Altyazı, 150. sayısına ulaşmasını özel bir yayınla kutluyor. 10 Haziran’da dağıtıma çıkan bu özel sayı, Türkiye sinema tarihine dair bir ansiklopedik sözlük.

  Sözlüğün asıl özelliği ise kanonik filmler, akımlar ve konu başlıkları yerine kıyıda köşede kalmış, daha az bilinen ya da daha az önemsenen sinemacılara, sinematik anlara, motiflere, anekdotlara, mekânlara, objelere, kavramlara ağırlık veriyor olması.

  Altyazı’nın Gayri Resmî ve Resimli Türkiye Sinema Sözlüğü, Eremya Çelebi Kömürciyan’ın ‘kamera öncesi kamera’sından Sponeck Birahanesi’ndeki ilk gösterimlere uzanıyor, Despina Nine’den Binnaz’a sinemamızın erken dönemini kat ediyor, Birsen Kaya’dan Deli Yusuf’un Arabası’na Yeşilçam’ın henüz aşındırılmamış yollarında geziniyor. 80’lerin ve 90’ların ruhunu bazen simgeleşmiş bir aksesuarda, bazen bir sahne ya da bilinmeyen bir detayda ararken, izleyicinin sinemayla kurduğu ilişkiyi dönüştüren güncel konulara değinmeyi de ihmal etmiyor. Alternatif bir tarih yazımı, kültürel bir envanter oluşturma denemesi niteliğindeki bu özel sayıda, 102 yazarın kişisel yorumlarıyla kaleme aldığı, birbirine referanslı 252 maddenin yanı sıra, özel olarak hazırlanmış desen ve ilüstrasyonlar da yer alıyor.

  Yazarlarının kişisel zevkleri, deneyimleri ve anılarıyla şekillenen Altyazı’nın Gayri Resmî ve Resimli Türkiye Sinema Sözlüğü, üç ay boyunca bayilerde kalacak, yaz boyu sinemaseverlere eşlik edecek.
  !---- alıntı ----!

  ekleme: mesut uyardı. dergiyle gelen hediye değil, ayrıca satılıyormuş.