• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
amador - fernando leon de aranoa
marcela ekonomik ve sosyal açıdan zor zamanlar geçiren, yeni bir çevreye ve topluma uyum sağlamaya çalışan evli bir göçmen kadındır. yazın bir ay boyunca, yatalak durumdaki amador’un bakıcılığını yapmak zorunda kalır. geçimini çiçek satarak kazanan kocasıyla arası pek iyi olmayan marcela, hamile olduğunu ve son günlerini yaşayan ihtiyar amador’a baktığını ondan saklar.
 1. senaryosu da fernando león de aranoa'ya (bkz: los lunes al sol - fernando leon de aranoa) ait olan 2010 yapımı amador, dünya prömiyerini şubat ayında berlin film festivali’nde yaptı. marcela karakterini, daha önce madeinusa ve acı süt’te de rol alan perulu aktris magaly solier canlandırıyor.

  bir yandan daha iyi bir yaşam için bolivya'dan göçüp madrid'e gelen bir aile üzerinden göçmenlerin hayata tutunma çabalarını anlatırken, bir yandan ölüm döşeğinde yaşlı bir adamla genç göçmen kadın marcela'nın gülümseten iletişimlerini gözler önüne seriyor. hikaye beklenmedik ama bir o kadar da hüzünlü ve enteresan şekilde sonlanıyor.

  !---- spoiler ----!

  çiçeklerin ilk kez bir filmde böyle bir işe yaradığını gördüm

  !---- spoiler ----!