• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (6.75)
amber yıllıkları - roger zelazny
sadece bir tek gerçek dünya var. diğerleri -yaşadığımız dünya da dahil- gölgelerden ibaret...

gözlerini bir hastane odasında açan ve vücudunun sargılar içinde olduğunu gören carl corey, geçmişine dair hiçbir şey hatırlamamaktadır. insanüstü kuvveti ve siyah-gri kıyafetlere düşkünlüğü dışında, elinde geçmişine ait pek az ipucu vardır.
arayışı, onu hiç ummadığı gerçeklerle yüzleştirir: yaşadığımız dünya, ölümsüz şehir amber'in sayısız gölgelerinden yalnızca biri; kendisi de iradesiyle gerçekliğe yön verebilen amber prensi corwin'dir. hafızasını yitirmiş bir şekilde asırlar boyunca dünyamızda dolanmış olan corwin, geçmişini araştırdıkça, iktidar uğruna hiçbir entrikadan, savaştan ve cinayetten sakınmayan ölümsüz kardeşlerinin, sayısız dünyayı, sihri, teknolojiyi ve yaratığı içine sürükleyen mücadelesinin tam ortasında bulur kendisini.
 1. okurken içerisinde platon'un 'idea' fikrinden etkilenmeler bulabileceğiniz felsefi etkileri yüksek fantastik seri. 10 kitaptan oluşmaktadır. ithaki tarafından ilk 3 kitap tek cilt şeklinde basılmıştır. toplam 8 cilt olarak 10 kitap olarak piyasada yer almaktadır. karakterlerimizin farklı evrenlerde(gölgelerde) yaşadığı hikayeler bizi alıp götürür. kendimizi mercedesle dinozorlar arasında buluruz. kardeşler arasında bir taht kavgasını anlatır. anlatım dili çok tatlıdır arada okuyucuya size bunu anlatmama gerek yok bunu zaten biliyorsunuz tadında yorumlarla bilgi verir. fantastik kurgu sevenler için kaçırılmaması gereken bir seri. 10 cilt olması gözünüzü korkutmasın okuması çok kolay ve zevkli bir başyapıt. tavsiye ederim
 2. amber yıllıkları, yıllarca tesadüfen karşıma çıkan, her karşılaştığımda da konusu beni cezbeden bir seriydi ta ki 2015 temmuzuna kadar. internetten bir kampanya dahilinde %50 indirimle satılan setini aldım. keşke almasaydım da aklımda hep güzel kalsaymış.

  harika bir hikaye ortaya çıkarabilmek için gerekli olan her şeye sahiptir bu seri, tek eksiği ise güçlü bir kalemdir. yazarım zayıf anlatım tekniği harcamıştır güzelim evreni.

  pek bir beklentiye girmeden, keyifli vakit geçirtebilecek çerez mahiyetinde bir seri olarak yaklaşmanızı tavsiye ederim. büyük beklentilerle yaklaşırsanız hayal kırıklığına uğramanız kaçınılmaz.

  edit: imla