amd


 1. 1969 yılında kurulmuş advanced micro devices dünyanın ikinci büyük yarı iletken üreticisidir.

  canadalı ati radeon firmasını da satın alarak nvidia'dan sonra ikinci büyük ekran kartı üreticisidir aynı zamanda.

  xbox one ve ps4 oyun konsollarındaki işlemci ve grafik birimlerini de üreterek en büyük konsol tedarikçisidir gene.

  masaüstü bilgisayarlarda athlon x64 ile 64 bit devrini de başlatmış şirkettir.

  mantle arayüzünü de geliştirmiş, bu sayede vulcan ve directx 12'nin de doğmasını sağlamış, teknoloji üreten fakat para kazanamayan güzide şirket.

  2016 itibariyle zen işlemci ailesiyle tekrar yarışa katılacağını umuyorum.
 2. kurumsal sahipliği değişmediği sürece intel'in rekabet anlaşması gereği kendisine verdiği x86 lisansına sahip olan bir zamanların intel'e meydan okuyabilen cpu üreticisi.

  rakip olduğu dönemlerde intel tarafından dell başta olmak üzere pek çok firmaya amd işlemci kullanılmaması amacıyla yüklü miktarda ödemeler yapılmış [1] ve bunun sonucunda firma rekabetçi politikasını -biraz da kendi vizyonsuzluğundan- sürdürememiştir. kendi vizyonsuzluğundan dedim zira mobil işlemcilerin seslerinin duyulduğu dönemlerde ve enerji verimliliği artar, moore yasası sorgulanırken amd hala 90'lardan kalan tek çekirdekte yüksek ghz mantalitesini korumuş, enerji verimliliği ve teknoloji konusunda gerekli atılımları yapamamıştır. amd zen mimarisi için geri sayılan 2016'da piyasada hali hazırda satılan cpu'ları high-end klasmanında intel'in i5 4xxx seviyesi işlemcileri ile kıyaslansa dahi iyi niyetli hareket edilebilecek yapıdadır. ayrıca firma "biz hyper-threading kullanmıyoruz, fx serilerimiz gerçek 8 çekirdekli" dese de her iki çekirdeğe bir floating point operator düşen mimarileri -zen serisi de böyle olacak- ile hyper-threading arasında ne gibi bir fark olduğunu insan gerçekten merak ediyor.

  evet, yeni jenerasyon konsolların iki ana akım çeşidinin de grafik işleme dahil altyapıları da kendisine ait ancak burada nvidia'nın düşük kâr marjını ileri sürerek söz konusu konsollara talip olmadığını söylemekte de fayda görüyorum. [2]

  server bazında ise her ne kadar amd opteron serisi işlemciler parallel processing konusunda insanın vaktinde gözünü kamaştırsa da intel'in xeon-phi modelleri bu alanda da hem amd'ye hem de opencl ile cuda dolayısı ile popülerleşen gpu'lara cevap olmuştur.

  keşke eski günlerini yeniden görse de intel'in server ve desktop konularında rakipsiz olduğu bir dünya'da bulunmasak.

  [1] http://money.cnn.com/blogs/legalpad/2007/02/suit-intel-paid-dell-up-to-1-billion_15.html

  [2] http://www.forbes.com/sites/patrickmoorhead/2013/06/26/the-real-reasons-microsoft-and-sony-chose-amd-for-consoles/#776c1f109559