• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
american horror story
her bir sezonu başka bir hikayeyi konu alan american horror story, ilk sezonunda lanetli bir ev üzerinden ilerleyerek, bizi bu evin zaman içindeki sakinleri ile tanıştırdı. 2. sezonda ise hikayenin odağında bir akıl hastanesi var. bu kez yıllar öncesine gidecek ve bu akılalmaz hastanede yaşananlara tanık olacağız..
 1. kadrosunu büyük oranda koruyarak her sezon farklı bir konu işliyor. şu anda beşinci sezonu olan hotel'in ilk üç bölümü yayınlanmış durumda. yani sıralarsak şimdilik durum şöyle:

  * american horror story murder house (sezon 1)
  * american horror story asylum (sezon 2)
  * american horror story coven (sezon 3)
  * american horror story freak show (sezon 4)
  * american horror story hotel (sezon 5)

  ilk iki sezonu, özellikle (şahsi kanaatimce) tabii ikinci sezonu olan asylum çok iyi. bunun yanında kadro ve oyunculuklar da harika. bir jessica lange gerçeği var mesela, kabul etmek lazım. six feet under'dan beridir hastası olduğum frances conroy var ki kendisini ikinci sezonda çok çok karizmatik bir rolde görüyoruz, az ama öz.

  lily rabe'in cazibesine kapılmadan önce şunu da belirtmem lazım: sarah paulson nasıl bu kadar başarılı ağlayabiliyor hala çözemedim. anında oluk oluk gözyaşı dökebiliyor.

  aklıma gelmişken, her sezonun jeneriği ayrı güzel; ancak ilk iki sezonunki insanı acayip geriyor. dizinin ismine yakışır jenerikler. son iki sezon daha nasıl demeli, şatafatlıydı onların yanında.
 2. ilk sezonu kötü olmayan, ikinci sezonu efsane devam eden ancak üçüncü ve dördüncü sezonları oldukça sönük ve kötü olan değişik bir yapım.

  şuan yayınlanan beşinci sezonu (hotel) önceki iki sezona göre daha iyi gitse de (bkz: jessica lange) adlı hatun kişinin olmaması çok büyük eksiklik hissettiriyor. ancak (bkz: sarah paulson) adlı ablamızın da performansıyla ortalığı ateşe verdiğini es geçmemek lazım.
 3. ilk sezonunda olduğum dizi
  açıkçası ilk bölümlerde içi boş korku hikayeleri gibi gelse de sezon ortasına doğru derinleşmeye başladı
  yine de 12 bölüm cinayet evi işlemek bana göre sıkıcı
 4. 5 sezonunu da bitirince tekrar yazmak istedim
  her sezon farklı bir temayı aynı oyuncularla işleyen, geçen sezonda farklı bir rolde gördüğünüz oyuncunun yeni rolüne adaptasyonunu hayranlıkla izlediğiniz, 2. sezonunda zirve yapmış, ama 5. sezonu sırf soundtrackleri için bile izlenesi dizi
  all hail the sisters of mercy!
  bir de jessica lange var tabii
 5. ilk sezonunu ayıla bayıla izledim. 2. sezonun ilk bölümüne bile dayanamadım. 3. sezon artık deli saçmasıydı. 4 ve 5 i ise hiç izlemedim ama her sezon farklı bir konu islemesiyle farklılığını her daim koyan bi dizidir. belki de beni bu yüzden çekmişti ama çabuk itti.
 6. baştan sona her bölümü ayrı güzel olan dizi. ama favorim tabi ki asylum . ayrıca ortada jessica lange gibi sarah paulson gibi görmezden gelinmesi mümkün olmayan gayet hoş gerçekler de var..
 7. ilk 4 sezonunu büyük bir heyacanla takip ettim, ama şu anki sezonu takip etmiyorum. 2.sezon en iyi sezonudur ve belki de dizi tarihinin kültleri arasında yer almaya hazırdır. ilk 4 sezon oynayan jessica lange bu dizinin en önemli oyuncusudur.
 8. ryan murphy ve özenle seçip bir araya getirdiği ekibinin döktürdüğü dizi. amerikan korku klişelerini her sezon kendine has konularıyla işlemeleri gerçekten çok akılcı bir düşünce olmuş. 5 sezon boyunca aynı kişileri farklı karakterlerde izlettirmeleri de seyircinin diziye olan bağlılığını arttırıyor.

  öyle korkudan tir tir titretecek, ödümüzü koparacak bir bütünlüğü olmasa da, her an canlı tuttukları olay örgüleriyle, seyirciyi ters köşeye yatırmalarıyla ve ciddi anlamda ürküten ögeleriyle mutlaka izlenmesi gereken bir başyapıt. sadece jeneriği ve müziği bile ürkmenizi sağlıyor, daha ne olsun.

  bana göre en ürkütücü sezonu, ikinci sezon: asylum'dı. zaten oldum olası akıl hastanelerini gizemli ve korkutucu bulmuşumdur. günümüzde yaşanan olaylardansa 50li 60lı yıllarda ve 19. yy öncesinde yaşanan olaylar daha bir geriyor insanı.

  6. sezonu umarım asylum ruhunu yeniden canlandıran bir sezon olur.